Kaliforniaan sijoittuva tositapahtumiin perustuva elokuva kertoo skeitti-innostuksen noususta 70-luvun loppupuolella. Leffa perustuu skeittilegenda Stacy Peraltan kirjoittamaan tarinaan hänen omasta elämästään. Elokuva kertookin juuri Peraltan ja hänen ystäviensä noususta skeittimaailman ykkösnimiksi. Samalla koko laji nousee tarinan kuluessa suosituksi lajiksi ympäri maailmaa.
Venice Beachin maisemissa varttuneet nuoret löytävät surffailun tilalle uuden lajin, kun he ystävystyvät surffikaupan pitäjän kanssa ja perustavat Zephyr-skeittitiimin. Z-Boys -ryhmä alkaa pian harjoitella tosissaan ja kun lajin ensimmäisiä kilpailuja järjestetään he ovat jo ammattilaistasoa. Skeittijengi etsii lähiöistä mm. tyhjiä uima-altaita, joissa voi surffata “aalloilla” kuivalla maalla.
Elokuvan juoni on pyritty ilmeisesti pitämään mahdollisimman lähellä tositapahtumia, sillä juoni on suoraan sanottuna tylsä. Skeittaamista skeittaamisen perään. Taitojen ja maineen kasvaessa kundit joutuvat tutustumaan myös kaupalliseen puoleen, kun alalle tulee toinen toistaan ahneempia yrittäjiä, kuten . Toisaalta suurin osa leffan tähdistä toimii nykyisin tosielämässä juuri skeittifirmojen pomoina.
Mikäli skeittaaminen ja lajin historia kiinnostaa, tässä on loistava leffa. Muuten elokuva on ehkä hiukan puuduttavaa katsottavaa. Rainan parhaassa kohtauksessa nähdään erittäin hauska Tony Hawkin cameorooli, joka kestää vajaan minuutin. Bongaa Tony! Rooleissa vilahtaa myös suomalainen, Viihdelehti Stara.fi:n toimittajanakin tutuksi tullut, Tuukka Jäntti.
Leffa on tehty pienellä budjetilla tavallisten skeittileffojen tapaan, joten siihen nähden tulos on hieno. Näyttelijävalinnoissakin näkyy tekemisen meininki. Peraltan vaimo esittää televisiotuottajaa, oikea Tony Alva nähdään lyhyessä Oregon Manin roolissa ja Johnny Knoxville nähdään ahneena yritysjohtajana. Kaveripohjalta siis.
Samainen tarina on nähty aiemminkin vuonna 2001 valmistuneessa Dogtown and Z-Boys -elokuvassa, jossa lähes kaikki tunnetut näyttelijät esittivät itseään.
Pisteet 2/5
Viime vuonna Suomi sai yhden uuden julkkistähden, jonka suurin osa suomalaisista rankkaa niin sanottujen turhien julkkisten sarjaan. Jussi Parviaisen kanssa naimisiin mennyt Saana Parviainen on jakanut mielipiteitä tehokkaasti ja ryvettynyt monenlaisissa kohuissa.
» Lue lisää
Maailman nopein ja kallein sarjavalmisteinen auto Bugatti Veyron maksaa pyöreästi puolitoista miljoonaa euroa kappaleelta, ja sellaisella menopelillä nopeusrajoitusten rikkominen ei ole kovin vaikeaa. Nyt Yhdysvalloissa Arizonan osavaltiossa eräs Veyron-kuljettaja on tehnyt mahdollisesti ylinopeuksien maailmanennätyksen.
» Lue lisää
Merellä kuvataan joskus suuriakin aaltoja, jotka rantaan osuessaan tarjoavat surffaajille uskomattomia elämyksiä. Nyt verkossa nähdään kuitenkin kuva huikeasta aaltomuodostelmasta, jossa meren pintaan syntyy nopeasti liikkuva ruudukko.
» Lue lisää
Valvontakamerat ovat nykyään hyvin yleisiä ja ne ovatkin olleet suuri apu esimerkiksi poliiseille rikosten ratkaisemisessa. Nyt erään kameravalvontahuoneen työntekijän näköharha johti noloon poliisioperaatioon Britanniassa.
» Lue lisää
Eläintarhassa vierailevat ihmiset saavat todistaa aika ajoin eläinystäviemme hauskoja temmellyksiä. Kännykkäkameroiden johdosta ne saadaankin ikuistettua videolle. Nyt verkossa on julkaistu video innokkaasta tiikeristä.
» Lue lisää
Stara kertoi aiemmin tällä viikolla ensimmäisenä, että poptähti Madonna saapuu esiintymään Suomeen 12. elokuuta. Ensimmäisen kerran Madonna esiintyi Suomessa vuonna 2009 Sticky & Sweet -kiertueellaan, ja silloin Helsingin Jätkäsaaressa ja sen läheisyydessä oli arviolta 110.000 ihmistä.
» Lue lisää
Viime vuonna maailmalla tehtiin selvästi tavallista enemmän havaintoja tunnistamattomista lentävistä esineistä. Nyt Britanniassa on ikuistettu videokameralle mystinen laite, joka leijui taivaalla Thames-joen yllä.
» Lue lisää
Kerroimme viime kuussa tapauksesta, jossa eräs nainen synnytti lähes kuusikiloisen vauvan ilman kipulääkkeitä tai keisarileikkausta. Nyt 29-vuotias kiinalaisnainen on synnyttänyt maansa painavimman vauvan.
» Lue lisää
Luonto tarjoaa parhaimmillaan uskomattoman kauniitä ja jylhiä näkymiä, ja joskus ne tulevat eteen täysin yllättäen. Nyt sellainen tilanne on sattunut Panama City Beachilla, Floridassa, Yhdysvalloissa, jossa pilvimassa vyöryi kaupunkiin näyttäen aivan valtavalta tsunamilta.
» Lue lisää
Pitkään ja hartaasti kypsytelty, mustaa huumoria viljelevä suomalainen tieteiselokuva Iron Sky on viimein valmis. Katalien kuunatsien uhosta ja tuhosta kertova eepos sai maailmanensi-iltansa Berlinale-elokuvafestivaaleilla, ja tänään elokuvan traileri on lopulta julkaistu verkossa.
» Lue lisää