Yksi Suomen kaikkien aikojen rakastetuimmista kirjailijoista, Kalle Päätalo, saa lukuisten yritysten ja projektien jälkeen viimein oman elokuvansa.
Päätalo kertoo kirvesmiehen ja rakennusmestarin vaiheista ennen hänen ensimmäisen kirjansa julkaisua, eli valottaa Kalle Päätalon taustoja ja mielenmaisemia siltä ajalta, kun legenda kävi vielä kamppailua unelmansa toteuttamisen ja työnteon välillä.
Kirjailijaksi kasvaminen ei ollut helppoa. Liikaa raskasta työtä, liian vähän rakkautta avioliitossa ja liian vähän itseluottamusta estivät Päätaloa toteuttamasta elämänikäistä haavettaan tulla kirjailijaksi. Ihmissuhteiden muutosten myötä unelman toteuttaminen alkaa viimein olla mahdollista, mutta vielä pitäisi saada kustantamot kiinnostumaan.
Elokuva on mielenkiintoinen kuvaus tärkeästä miehestä. 1950-luvun kansallisromantiikkaan nojautuva kuvakerronta on näyttävää, ja tuon ajan arkistofilmit on saatu sopimaan hyvin tarinaan. Myös alkuperäisillä paikoilla Taivalkoskella kuvatut kohtaukset säväyttävät. Leffan alussa henkilöhahmojen esittely jää hieman vajavaiseksi.
Elokuvan casting on onnistunut hienosti. Kai Lehtinen Päätalona on välillä tosin epäluonnollisen kärsivä ja elämäniloton. Nina Jääskeläinen ja Susanna Anteroinen tekevät onnistuneet roolit Päätalon vaimoina, ja Antti Virmavirta toimii sivuosassaan hyvin. Kokonaisuutena elokuva on leppoisaa ajanvietettä ja samalla se sivistää merkittävän kirjailijan vaiheista.
Genre: Draama
Ohjaus: Hannu Kahakorpi
Pääosissa: Kai Lehtinen, Susanna Anteroinen, Nina Jääskeläinen, Pirjo Leppänen, Kari Hietalahti, Antti Virmavirta
Ensi-ilta: 26.9.2008
Kesto: 1:49
Pisteet 3/5
Monille teinipojille mopojen virittäminen on tuttua puuhaa, kun vauhdinhimoa pitää ruokkia laittomin ja vaarallisin keinoin. Harva teini tai vanhempikaan on päässyt kuitenkaan virittelemään mummojen käyttämiä sähköisiä rollaattoreita. Nyt sellainen nähdään verkossa.
» Lue lisää
Suomalainen seksivalistus noteerattiin viime vuonna laajasti ulkomailla, kun YLE Areenassa julkaistu lastenohjelman valistusjakso levisi maailmalle. Siinä lapsille kerrottiin televisiossa harvinaisen seikkaperäisesti mistä seksissä on kyse. Suora puhe oli varsinkin amerikkalaisille ennennäkemätöntä.
» Lue lisää
Viime vuonna Suomi sai yhden uuden julkkistähden, jonka suurin osa suomalaisista rankkaa niin sanottujen turhien julkkisten sarjaan. Jussi Parviaisen kanssa naimisiin mennyt Saana Parviainen on jakanut mielipiteitä tehokkaasti ja ryvettynyt monenlaisissa kohuissa.
» Lue lisää
Maailman nopein ja kallein sarjavalmisteinen auto Bugatti Veyron maksaa pyöreästi puolitoista miljoonaa euroa kappaleelta, ja sellaisella menopelillä nopeusrajoitusten rikkominen ei ole kovin vaikeaa. Nyt Yhdysvalloissa Arizonan osavaltiossa eräs Veyron-kuljettaja on tehnyt mahdollisesti ylinopeuksien maailmanennätyksen.
» Lue lisää
Merellä kuvataan joskus suuriakin aaltoja, jotka rantaan osuessaan tarjoavat surffaajille uskomattomia elämyksiä. Nyt verkossa nähdään kuitenkin kuva huikeasta aaltomuodostelmasta, jossa meren pintaan syntyy nopeasti liikkuva ruudukko.
» Lue lisää
Valvontakamerat ovat nykyään hyvin yleisiä ja ne ovatkin olleet suuri apu esimerkiksi poliiseille rikosten ratkaisemisessa. Nyt erään kameravalvontahuoneen työntekijän näköharha johti noloon poliisioperaatioon Britanniassa.
» Lue lisää
Eläintarhassa vierailevat ihmiset saavat todistaa aika ajoin eläinystäviemme hauskoja temmellyksiä. Kännykkäkameroiden johdosta ne saadaankin ikuistettua videolle. Nyt verkossa on julkaistu video innokkaasta tiikeristä.
» Lue lisää
Stara kertoi aiemmin tällä viikolla ensimmäisenä, että poptähti Madonna saapuu esiintymään Suomeen 12. elokuuta. Ensimmäisen kerran Madonna esiintyi Suomessa vuonna 2009 Sticky & Sweet -kiertueellaan, ja silloin Helsingin Jätkäsaaressa ja sen läheisyydessä oli arviolta 110.000 ihmistä.
» Lue lisää
Viime vuonna maailmalla tehtiin selvästi tavallista enemmän havaintoja tunnistamattomista lentävistä esineistä. Nyt Britanniassa on ikuistettu videokameralle mystinen laite, joka leijui taivaalla Thames-joen yllä.
» Lue lisää
Kerroimme viime kuussa tapauksesta, jossa eräs nainen synnytti lähes kuusikiloisen vauvan ilman kipulääkkeitä tai keisarileikkausta. Nyt 29-vuotias kiinalaisnainen on synnyttänyt maansa painavimman vauvan.
» Lue lisää