Viihdeuutiset ladygaga

Spotify maksaa artisteille naurettavan pieniä korvauksia

22.11.2009, 14:45 · Kategoria:Viihdeuutiset

Kovasti kohuttu verkon musiikkipalvelu Spotify on ollut kuluvana vuonna musiikkibisneksen seminaarien vakioaihe, ja sitä on hypetetty lähes samaan tapaan kuin Facebookia ja Twitteriä. Palvelu ei ole kuitenkaan onnistunut lunastamaan sille asetettuja odotuksia ainakaan artistien parissa.

Nyt julkisuuteen on vuotanut tietoja suositumpien artistien saamista Spotify-rahavirroista. Ruotsalaisen Expressen-lehden saamien tietojen mukaan koko palvelun soitetuin kappale, Lady Gagan Poker Face, tuotti yli miljoonan kuuntelukerran jälkeen tekijöille vain 2.300 kruunua, eli 232 euroa, josta Gagalle ohjautui 1.150 kruunua, eli 115 euroa. Viiden soitetuimman joukossa oli myös Lady Gagan läpimurtohitti Just Dance.

Aiemmin tässä kuussa suomalainen levy-yhtiö Sakara Records paljasti, että Mokoma-yhtyeen 118.119 soittokertaa tuotti vain 31,40 euron tulot, eli soittokerrasta tuloutettiin 0,00026 euroa. Tuolloin yhtyeen kitaristi totesi koko palvelun olevan “vitsi, eikä edes kovin hyvä sellainen”. Tällä viikolla Voicen kyselyssä selvisi, että kanavan kyselyyn vastanneista puolet eivät tienneet mikä Spotify on.

Facebookissa jaettua

Lukijoiden kommentit (4 viestiä)

Erkki Merkki kirjoitti 22.11.2009 klo 15:30

Eipä taida olla radiosoiton korvauksetkaan järin suuria jos niitä aletaan laskea per kuuntelija. Yhdellä biisillä saattaa olla kymmeniätuhansia kuuntelijoita ja korvaus siitä taitaa olla muutama euro. Tosin Spotifyssa valitset itse mitä kuuntelet etkä pakkotoistona muiden valitsemaa.

Kertakäyttölautanen kirjoitti 22.11.2009 klo 16:11

Koitetaanko tässä rinnastaa kappaleen kertakuuntelu saman tuotoksen “ostamiseen” ja “omistamiseen”?
En itse kyseistä palvelua ole käyttänyt, mutta mikäli näin on, en ainakaan itse henk.koht. kovin suuria summia suostuisi huonolaatuisen äänitteen kertakuuntelusta maksamaan…

Höpö höpö kirjoitti 22.11.2009 klo 23:47

Onpa taas aikamoista valehtelua. Sakaran vielä uskon, että eivät ole osanneet tehdä kunnon sopimusta, vaan halunneet tuotoksensa kuultaviksi hinnalla millä hyvänsä. Mutta Universalin ja Lady Gagan suhteen nuo summat ovat täyttä valetta ja hyvän palvelun panettelua. Miksi ?
Tiedän jopa suomalaisten artistien saavan isompia summia kuin nuo Lady Gagan väitetyt tulot.

IJK kirjoitti 25.11.2009 klo 00:51

Universal ja kumppanit tekivät huonot sopimukset kun vastakauppana pääsivät osaomistajiksi Spotifyä. Mainostulot sitten levy-yhtiöiden tilille ja artisti jätetään ulos.
Haukutaan perään vielä kuinka laiton musiikin lataus ja huonot tekijänoikeus lait laskevat musiikin myyntiä.
Oikeissa musiikkiliikkeissä käydessä voit kuulla sen totuuden kuinka myynti kokoajan nousee.
Radiosoitto ei liity näihin mitenkään. Tuskin kenenkään radiolla voi _digitaalista_musiikkia_ ostaa(edes mainosten avulla). Tässähän musiikkia kuitenkin myydään ja jopa maksavat kk-maksuilla.

Kirjoita oma kommenttisi

Ohjeet: Kirjoita asiallisesti ja vältä alatyylisiä kommentteja. Ole ystävällinen äläkä tarkoituksella hauku tai provosoi muita keskustelijoita. Huomioithan, että joitain kommentteja jää ylläpidon moderoitaviksi ja asiattomat viestit poistetaan ylläpidon toimesta. Linkit tarkastetaan ennen niiden julkaisua.

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Kirjoita kuvassa olevat 5 kirjainta tai numeroa alla olevaan laatikkoon ja paina Lähetä. Sinulla on kolme yritystä.

  

Jos et saa selvää merkeistä, klikkaa tästä:

Uusimmat artikkelit

Ashley Greene tylyttää teinityttöjen päiväunta

Lindsay Lohanilla “hyvää jalkaa hyvässä saappaassa” Katso kuvat

Tarja Turusen ikimuistettavin fanilahja: “Minulta pääsi itku”

Kylie Minogue saapuu keikalle Suomeen

Talent-tuomarin rintavako käänsi katseet – katso kuvat

BB-Mari jätti Paulin – ihastui varattuun Nikoon?

Tarja Turunen paljasti pahimman pelkonsa

BB-talon sähköt pettivät – nettilähetys katkesi

Tarja Turunen videohaastattelussa – osa 4

American Idol menetti jo kolmannen julkkistuomarinsa

Silikoni-Heidi: “Pelkään että kasvoni hajoavat”

Täh, Lady Gagasta tulossa pappi!

BB-talossa syttyi homoromanssin kipinä?

Rihanna antoi teinitähden kuulla kunniansa

Tyrmistys valtasi Big Brother -talon – “läyhääminen” alkoi heti

Tältä Lindsay Lohan näytti 12-vuotiaana lapsitähtenä – katso kuvat

Lukijat: Nämä sala-asukkaat pitää häätää BB-talosta!

Kimin 14-vuotias sisko jälleen mallikuvissa – katso kuvat

Asukkaat kritisoivat Finndomon BB-taloa vaaralliseksi

Wow, Jessica Alba niukassa pikkumekossa – katso kuvat

BB-Habib sala-asukkaista: “Niiden huumori menee ihan yli”

Pahoinpitely X Factor -ohjelmassa! Tyttö raivostui pudotuksesta – katso video

BB-Satu hauskassa topless-kuvassa Facebookissa – katso kuvat

Hurjimmat tekstiviestitarinat listattiin – mukana myös suomalainen

Idol-kisan Bikini Girl seksikkäänä rannalla – katso kuvat

Kyllä luontokin osaa olla “härski” – katso kuvat

BB-Niko Saarinen: “Habib on aivan hirveä!”

Koirille oma luksushotelli Los Angelesiin – katso kuvat

BB: Islaminuskoinen Habib kielsi homo-Nikoa koskemasta

BB-Ksenian alastonkuvat leviävät verkossa – katso kuvat

Uusimmat artikkelit (BB-uutiset alla)

Uusimmat Big Brother -artikkelit

Staran blogien uusimmat

Stara Gallup

Kuka BB-miehistä sopisi Marille parhaiten?
Katso tulokset

Netti-TV

Haastattelut

Elokuva-arvostelut

Peliarvostelut

Kustantaja ja toimitus

Stara Media Oy
Pinninkatu 44 A 1
FIN-33100 Tampere
toimitus@stara.fi

Päätoimittaja
Jocka Träskbäck
Puh. 0500 660 869
jocka@stara.fi

Uutisvinkit ja palaute

Voit lähettää palautetta tai uutisvinkin toimitukselle sähköpostitse osoitteeseen palaute@stara.fi

Hosted by

Tiedotteet

Lehdistötiedotteet pyydetään lähettämään sähköpostitse osoitteeseen toimitus@stara.fi.

Muu materiaali pyydetään toimittamaan postitse oheiseen osoitteeseen.

Mediamyynti (verkko)

Verkossa Media Oy
Tehtaankatu 27-29 A
00150 Helsinki

Puh. 020 806 305
asiakaspalvelu@verkossa.fi

Mediatiedot

Mediamyynti (lehti)

Metrotuotanto Oy
Marko Haapahuhta
Puh. 050 303 1000
marko@metrotuotanto.com

Saku Johansson
Puh. 044 595 7141
saku@metrotuotanto.com


© Copyright 2003 - 2010 Stara Media Oy. ISSN 1795-8180. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin luvaton julkaiseminen ja lainaaminen on kielletty. Stara®, Viihdetaivas®, Miss Pop®, Mister Pop®, Popstar® ja Jetset® ovat Stara Media Oy:n rekisteröimiä tavaramerkkejä. Palvelun tekninen toteutus Etuovi Internetpalvelut ja OmaEtuovi. Sivu ladattiin 1.48 sekunnissa.