Suomen peliohjelmisto- ja multimediayhdistys FIGMA ry:n ja viestintätoimisto Visionistin toteuttaman verkkokyselyn mukaan pelikonsolien omistajat ovat erittäin aktiivisia internetin käyttäjiä. Vastaajien pelikonsoleista peräti 79 prosenttia on yhteydessä Internetiin.
Pelikonsolien nettikäyttö vaikuttaa muutenkin monipuoliselta, sillä jo yli puolet vastaajista on ostanut netistä konsolipeleihin lisäsisältöä, kuten musiikkipelien musiikkia. Lisäksi peräti 38 prosenttia vastaajista on ostanut nettilatauksina kokonaisia konsolipelejä. Kaikkiaan vastaajat kertoivat ostavansa konsolipelejä keskimäärin 4,9 kappaletta vuodessa.
– Näin suuret Internetin käyttöprosentit ovat erittäin positiivisia, sillä netti on tärkeä osa ja tulee jatkossa olemaan vielä tärkeämpi osa pelikonsoleita. Tosin tuloksissa on huomioitava, että vastaajien keski-ikä oli 24 vuotta. Yli 40-vuotiaista noin neljännes osti Internetistä lisäsisältöä tai kokonaisia konsolipelejä, joten Internet on pelikonsoleissa vielä selvästi nuorten juttu, sanoo FIGMA ry:n toiminnanjohtaja Riku Olkkonen.
Lähes kolmannes vastaajista on ehtinyt tutustumaan myös pelikonsolien uuden sukupolven nettisovelluksiin, kuten Facebookiin, Last.fm:ään, Twitteriin tai videopalveluihin. Nämä palvelut ovat olleet eri muodoissaan saatavilla vasta joitain kuukausia eikä niitä saa vieläkään laajasti kaikille konsoleille. Kyselyssä kävi myös ilmi, että kodin suosituimmat pelihuoneet ovat olohuone ja makuuhuone. Kodin muissa huoneissa pelikonsoleita käytetään hyvin harvoin.
Verkkokysely toteutettiin joulukuussa 2009 ja siihen osallistui kaikkiaan 4.493 vastaajaa. PlayStation 3 oli ensisijaisena pelikonsolina 31 prosentilla vastaajista. Xbox 360 löytyi puolestaan 25 prosentilta, Wii kahdeksalta prosentilta ja PlayStation 2 kuudelta prosentilta vastaajista. Muilla 30 prosentilla vastaajista oli käytössään PC tai jokin muu pelilaite.
17-vuotias teinivaimo seksikkäänä merenneitona – katso video
» Lue lisää
Parkourissa on tarkoitus edetä urbaanissa kaupunkiympäristössä mahdollisimman näyttävästi muun muuassa hyppien ja esteitä hyväksikäyttäen. Nyt eräs venäläispoika hämmästyttää uhkarohkeilla toimillaan nettivideolla.
» Lue lisää
Suositussa Pelinaiset-televisiosarjassa taannoin Bruno Milligania näytellyt Ben Richards on esiintynyt viime aikoina enemmän teatterin puolella kuin elokuvien parissa. Richards kiinnitettiin taannoin tähdittämään Peter Pan -teatteriesitystä, jossa näyttelijäkomistus esitti Kapteeni Koukkua.
» Lue lisää
Maailmalla on viime aikoina jäänyt ennätysmäisen paljon kiinni huijareita, jotka ovat esimerkiksi vilunkipelillä saaneet itselleen huimia summia rahaa. Nyt Yhdysvaltojen Floridassa syytetään erästä perheenisää törkeästä varkaudesta.
» Lue lisää
Beyonce Knowlesin pikkusisko Solange Knowles on tehnyt musiikkiuraa jo muutaman vuoden ajan. Taannoin ura joutui kuitenkin katkolle, kun Solange sai potkut levy-yhtiöstään. Laulaja ei ollut enää levy-yhtiön makuun, koska hänen albuminsa Sol-Angel And The Hadley St. Dreams ei yltänyt odotettuihin myyntilukuihin.
» Lue lisää
Julkisuuteen vuotaneen kotipornovideonsa merkeissä otsikoissa taannoin ollut näyttelijä ja Playboy-malli Shauna Sand on malliesimerkki siitä mitä liialliset kauneusleikkaukset voivat saada aikaan. Hänen ulkomuodossaan ei nimittäin ole juuri lainkaan luomua jäljellä.
» Lue lisää
Suosittujen Harry Potter -elokuvien saaga sai taannoin näyttävän loppunsa, kun sarjan viimeinen elokuva Harry Potter ja Kuoleman varjelukset: osa 2 sai ensi-iltansa. Sittemmin elokuvien päätähti Daniel Radcliffe on puhunut julkisuudessa avoimesti taannoisesta päihdehuuruisesta elämästään.
» Lue lisää
Julkkistähti Lindsay Lohan poseerasi äskettäin alastomana maineikkaan Playboy-miestenlehden kannessa ja sisäsivuilla. Hänen tiedetään saaneen mallikeikastaan miljoonan dollarin palkkion. Lehti menikin kauppojen hyllyiltä kuin kuumille kiville.
» Lue lisää
Autourheilun kuninkuusluokan Formula 1 -sarjan autoissa kuljettajat joutuvat suurten G-voimien kohteeksi auton kiihdyttäessä, jarruttaessa ja jopa mutkissa. Ammattilaiset onnistuvat pitämään päänsä kutakuinkin suorassa raskaasta kypärästään huolimatta.
» Lue lisää
Suomen versio kansainvälisestä The Voice -kykyohjelmasta on edennyt uuteen vaiheeseen, kun kaksintaistelut alkavat perjantaina 10. helmikuuta. Samalla mukaan on tullut neljän ohjelmasta tutun tuomarin avuksi neljä uutta tähtineuvonantajaa.
» Lue lisää