Anna Puu : Sahara -arvostelu

07.07.2010, 16:00 · Kategoria:Albumit

Idols-tähden tittelistään hiljalleen eroon pääsevä Anna Puu jatkaa toisella albumillaan siitä mihin esikoisellaan jäi. Sahara-niminen platta sisältää kymmenen omintakeista kappaletta. Aloitusraita Riko minut on mainio läpileikkaus levystä.

Anna ja merikarhu on tunnelmaltaan kesäisen kepeä rallatus ja tunnelmaltaan letkeän merellinen popralli. Nopeimmat junat tarjoilee puolestaan rauhallisempaa fiilistelyä tyylikkään vaihtelevalla melodialla. Annan ääni on parhaimmillaan juuri tässä kappaleessa. Ennustaja lisää tunnelmaan puhtia ja saa jalankin liikkeelle, mutta paketti ei ole kasassa ja rummut on jätetty liian ylös.

Vuoroin vieraissa käynnistyy hitaasti. Annan vokaaliujellus ja biisin progressiivinen tyyli toimivat hyvin. Boney M -tyylinen rumpubridge taas ei. Ruusunen-kappaleessaan Anna fiilistelee heleästi ja tulos on mukavan kesäinen. Onnen viipaleet tarjoaa alkuosan kitarassaan aavistuksen latinovaikutteita ja muutenkin hauskan melodiakulun. Hieno ja ilmava kappale toimisi vaikkapa leffan tunnuskappaleena tai puistokonsertin mainiona viihdykkeenä.

Levyn upea nimibiisi Sahara tunnelmoi 40-luvun hämyisen pianobaarin tunnelmissa ja kohtaa samalla Tarantinon ja Morriconen maailmat. Mainio kappale, joka eroaa kuitenkin selvästi levyn yleisestä linjasta. Sinä olet minä kiteytyy Annan poikkeuksellisen hienoon ja monipuoliseen ääneen. Kappaleen taustalta löytyy myös mainio yksinkertainen pianomelodia. Hieno kappale. Uskomaton juttu päättää levyn turhankin minimalistisesti jättäen tilan pääasiassa vokaaleille.

Esikoislevyn C’est La Vien tapaista hittiä levyltä ei löydy, mutta lopputulos on kuitenkin tasaisen laadukasta kuultavaa laajalle kuulijakunnalle. Puun kakkoslevy menee parista potentiaalisesta hitistä huolimatta sarjaan “ihan kiva mutta…” Taustamusiikiksi levy sopii hyvin moniin tilaisuuksiin.

Pisteet 3/5

Facebookissa jaettua

Lukijoiden kommentit (2 viestiä)

Tuomas kirjoitti 07.07.2010 klo 17:58

Tämä tokalevy on loistava, eikä mikään “taustamusiikkilevy”. Ehdottomasti tasaisempi ja tyylikkäämpi levy kuin edellinen. Tuntuu jotenkin, että Anna Puu on löytänyt pienellä hienosäädöllä ensimmäiseen levyyn verrattuna oman tyylinsä, ja Anna osaa käyttää entistä taitavammin taipuisaa ääntänsä. Onneksi suomalaiset ovat tämän uuden levyn löytäneet levyhylllyihinsä, onhan levy ollut jo viisi viikkoa albumilistankin ykkösenä. Ehdottomasti täydet viisi tähteä olisi ansainnut kirkkaasti tämä levy! Kolme tuntuu aikaa vähältä näin loistavalle levylle, mutta mielipiteensä tietty kullakin.

Joanna kirjoitti 08.07.2010 klo 20:23

Samaa mieltä edellisen kanssa, levy on paljon parempi kuin ensimmäinen. Levy on monipuolinen, tunnelmallinen, kesäinen, raikas, nostalginen ja kertakaikkisen ihana. Kyllä olisi vähintään nelosen ansainnut, itse olisin arvioinut vitoseksi.

Kirjoita oma kommenttisi

Ohjeet: Kirjoita asiallisesti ja vältä alatyylisiä kommentteja. Ole ystävällinen äläkä tarkoituksella hauku tai provosoi muita keskustelijoita. Huomioithan, että joitain kommentteja jää ylläpidon moderoitaviksi ja asiattomat viestit poistetaan ylläpidon toimesta. Linkit tarkastetaan ennen niiden julkaisua.

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Kirjoita kuvassa olevat 5 kirjainta tai numeroa alla olevaan laatikkoon ja paina Lähetä. Sinulla on kolme yritystä.

  

Jos et saa selvää merkeistä, klikkaa tästä:

Uusimmat artikkelit

Nolouden huippu – Paris Hilton sai porttikiellon Las Vegasin kasinolle

BB-Ninon seksuaalinen ahdistelu yllätys Mariannalle

Mustanaamio muuttaa Helsinkiin – 16 irtisanotaan

BB-Niko Nousiainen: “Big Brother vei duunin”

18-vuotiaan teinipopparin rinnat pursuivat topista – katso kuvat

Suomen Big Brotherin suurin mysteeri paljastumassa?

Tarja Turunen ja iPhone vaarallinen yhdistelmä

Hymy: BB-julkkis kiinni pettämisestä – seksiä teinitytön kanssa

Hollywood-kaunotarten vilautukset samassa paketissa – katso kuvat

Tarja Turunen videohaastattelussa – osa 3

Gossip Girl -kaunottaren kaula-aukko hämmensi – katso kuvat

BB-Niko ja BB-Nino ottivat rajusti yhteen

BB-Henna Kurhinen sala-asukkaaksi – tosielämän kämppikset talossa!

BB-Niko Saarinen palasi Big Brotheriin – riitapukarit talossa!

BB-Marianna on kolmas Big Brotherin sala-asukas

Hunksista tuttu komistus BB-Niko palasi Big Brotheriin

BB-Nino palasi taloon: “Toivottavasti pääsen häätöäänestyksessä pois!”

Supertähdet nolosti kiinni rintojen tuijottelusta – katso kuvat

50 Cent pyysi lihavia ja rumia strippareita tappamaan itsensä

Tässäkö viimeiset kuvat Heidin DDD-rinnoista? Katso kuvat

Hui, Robert Pattinson antoi parran kasvaa – tässä tulos

Anna Puu konserttikiertueelle

Kitarasankari Slash erosi vaimostaan

Jenkkifutistähti vakuutti hiuspehkonsa miljoonasta – katso kuva

Supertähti Mel B sai kenkää: ERO!

Sveitsiläismallin uskomaton uikkaripeppu naulitsi miesten katseet – katso kuvat

Suomalaiset BB-julkkikset muuttivat yhteen

Katsojat raivostuivat: 20-vuotias prostituoitu osallistuu X Factor -kisaan!

Ruotsalaiskaunotar varasti show’n Hollywood-bileissä – katso kuvat

BB-Mia tuskailee: “Kolme päivää ilman seksiä on maksimi!”

Uusimmat artikkelit (BB-uutiset alla)

Uusimmat Big Brother -artikkelit

Staran blogien uusimmat

Stara Gallup

Kenen vanhan asukkaan pitäisi jäädä taloon?
Katso tulokset

Netti-TV

Haastattelut

Elokuva-arvostelut

Peliarvostelut

Starassa viisi vuotta sitten

Kustantaja ja toimitus

Stara Media Oy
Pinninkatu 44 A 1
FIN-33100 Tampere
toimitus@stara.fi

Päätoimittaja
Jocka Träskbäck
Puh. 0500 660 869
jocka@stara.fi

Uutisvinkit ja palaute

Voit lähettää palautetta tai uutisvinkin toimitukselle sähköpostitse osoitteeseen palaute@stara.fi

Hosted by

Tiedotteet

Lehdistötiedotteet pyydetään lähettämään sähköpostitse osoitteeseen toimitus@stara.fi.

Muu materiaali pyydetään toimittamaan postitse oheiseen osoitteeseen.

Mediamyynti (verkko)

Verkossa Media Oy
Tehtaankatu 27-29 A
00150 Helsinki

Puh. 020 806 305
asiakaspalvelu@verkossa.fi

Mediatiedot

Mediamyynti (lehti)

Metrotuotanto Oy
Marko Haapahuhta
Puh. 050 303 1000
marko@metrotuotanto.com

Saku Johansson
Puh. 044 595 7141
saku@metrotuotanto.com


© Copyright 2003 - 2010 Stara Media Oy. ISSN 1795-8180. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin luvaton julkaiseminen ja lainaaminen on kielletty. Stara®, Viihdetaivas®, Miss Pop®, Mister Pop®, Popstar® ja Jetset® ovat Stara Media Oy:n rekisteröimiä tavaramerkkejä. Palvelun tekninen toteutus Etuovi Internetpalvelut ja OmaEtuovi. Sivu ladattiin 1.42 sekunnissa.