Ryan Reynolds ostamassa NHL-joukkue Ottawa Senatorsin?

Urheilu Viihdeuutiset · Tim Isokivi

NHL-seura Ottawa Senatorsilla on todennäköisesti edessä omistajanvaihdos. Seuran pääomistaja Eugene Melnyk menehtyi keväällä 62-vuotiaana sairauden seurauksena. Senatorsin omistajien on sittemmin paljastettu harkitsevan seuran myymistä.

Yksi seuran potentiaalisista uusista omistajista on Deadpool-elokuvista tunnettu Hollywood-tähti Ryan Reynolds. People-lehden mukaan kanadalaissyntyinen tähti on erittäin kiinnostunut Senatorsin ostamisesta. Reynoldsille olisi lehden tietojen mukaan tärkeää, että joukkue pysyisi Kanadassa.

Hollywood-tähti ei ole suoraan kommentoinut huhuja mahdollisista kaupoista. Seuran ostamista ehdotettiin Reynoldsille taannoin Twitterissä, mihin hän vastasi arvoituksellisesti pohdiskelevalla emojilla.

Ammattilaisen urheiluseuran omistaminen ei olisi Reynoldsille uutta. Hän osti helmikuussa 2021 walesilaisen jalkapalloseura Wrexham AFC:n yhdessä näyttelijä Rob McElhenneyn kanssa.