Koiranulkoiluttaja väittää kohdanneensa pantterin Britanniassa

Uutiset Toimittaja:

Walesissa on jälleen kerran tehty uusi havainto salaperäisestä suurpedosta, jonka olemassaolosta on kiistelty alueella vuosikymmeniä.

Koiranulkoiluttaja kertoo nähneensä metsässä mustan kissapedon, jota hän kuvailee pantteriksi. Huhu alueen metsässä elävästä petoeläimestä elää sitkeästi

Nant-y-Gamarin metsäalueella

Jan-nimimerkillä pelkäästään esiintyvä mies oli ulkoiluttamassa koiraansa tänä vuonna huhtikuussa Nant-y-Gamarin metsäalueella lähellä Llandudnon kaupunkia Pohjois-Walesissa.

Hänen mukaansa suuri ja musta eläin juoksi metsän poikki aivan hänen edessään.

– Katsoin metsään vanhan kivimuurin aukosta, kun näin eläimen juoksevan puiden välissä. Se näytti pantterilta. Eläin ei huomannut minua, mutta olin sekä innoissani että hieman järkyttynyt, Jan kertoi Puma Watch North Wales -järjestölle.

Havainto julkaistiin osana järjestön heinäkuussa käynnistämää Big Cat Awareness Campaign -kampanjaa. Sen tavoitteena on kerätä havaintoja mahdollisista suurpetohavainnoista eri puolilta Walesia.

Järjestön mukaan ilmoitusten määrä on kasvanut nopeasti.

Luku perustuu kuitenkin järjestön omiin ilmoituksiin.

Puma Watch North Wales kertoo saaneensa tämän vuoden ensimmäisen puoliskon aikana 74 prosenttia enemmän havaintoilmoituksia kuin vastaavana aikana vuotta aiemmin. Luku perustuu kuitenkin järjestön omiin ilmoituksiin, eikä kyse ole viranomaisten vahvistamasta tilastosta.

Niin sanottu Walesin pantteri on yksi Britannian tunnetuimmista eläinmysteereistä. Vuosikymmenten ajan ihmiset ovat kertoneet nähneensä luonnossa suuria mustia kissapetoja, joita on kuvailtu panttereiksi, puumiksi tai leopardeiksi.

Havainnoista on julkaistu valokuvia ja videoita, mutta yksiselitteistä tieteellistä näyttöä villinä elävästä lisääntyvästä kannasta ei ole saatu.

Ilmiölle on esitetty useita selityksiä. Yksi tunnetuimmista liittyy vuoden 1976 Dangerous Wild Animals Act -lakiin, jonka jälkeen osa eksoottisia lemmikkejä omistaneista ihmisistä saattoi vapauttaa eläimiään luontoon sen sijaan, että olisi hakenut niille luvan. Varmoja todisteita tästä ei kuitenkaan ole.

Ei luonnonvaraisia pattereita

Puma Watch North Wales muistuttaa, että mahdolliset suurpedot ovat yleensä ihmisarkoja.

Järjestö suosittelee retkeilijöille ja koiranulkoiluttajille merkatuilla poluilla pysymistä, koirien pitämistä kytkettyinä sekä välttää yksin liikkumista erityisesti aamun ja illan hämärässä.

Britannian viranomaiset eivät ole vahvistaneet, että Walesissa eläisi luonnonvaraisia panttereita tai puumia.

Asiantuntijoiden mukaan valtaosa havainnoista voidaan selittää tavallisilla kotikissoilla. Joskus kyse on näköharhoista. Alueella voi vaellella myös muita eläimiä.

Pantterista ei ole olemassa mitään virallista tietoa viranomaisten julkaisemana.

Lähde: Puma Watch North Wales

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.