Nuorten liikenneonnettomuudet vähenivät hieman tammi-elokuussa 2026. Alle 21-vuotiaiden kuljettajien aiheuttamia moottoriajoneuvo-onnettomuuksia tapahtui vähiten viiteen vuoteen, kertoo Onnettomuusinstituutti.
Tammi-elokuussa tapahtui yhteensä 109 kuolemaan johtanutta tieliikenneonnettomuutta, joissa menehtyi 118 ihmistä. Onnettomuuksia tapahtui kuusi vähemmän ja menehtyneitä oli kymmenen vähemmän kuin vastaavana ajanjaksona viime vuonna.
Ensikerran 5 vuoteen alle 10 onnettomuutta
Alle 21-vuotiaat kuljettajat aiheuttivat elokuun loppuun mennessä yhdeksän kuolemaan johtanutta moottoriajoneuvo-onnettomuutta. Määrä jäi ensimmäistä kertaa viiteen vuoteen alle kymmeneen onnettomuuteen.
Kuljettajista kaksi ajoi mopolla ja seitsemän henkilöautolla. Edeltävinä vuosina nuorimmat kuljettajat ovat aiheuttaneet 11-13 onnettomuutta vastaavalla ajanjaksolla.
– Nuorten kuljettajien kuolonkolarit vähenivät viime vuonna ja ovat jatkaneet vähenemistä myös tänä vuonna. Yksittäisten vuosien tilastoista ei voi tehdä pitkälle meneviä johtopäätöksiä, mutta signaali on positiivinen, kertoo tiedotteessa Onnettomuusinstituutin liikenneturvallisuusjohtaja Kalle Parkkari.
– Työtä onnettomuuksien vähentämiseksi tulee jatkaa, sillä nuoret, alle 25-vuotiaat kuljettajat ja matkustajat ovat yhä yliedustettuina tilastoissa. Esimerkiksi 17-vuotiaiden poikkeuslupakuljettajien yöajokielto on tarpeellinen toimenpide, jonka tulokset toivottavasti näkyvät tulevina vuosina, Parkkari jatkaa.
Elokuun loppuun mennessä menehtyi 11 jalankulkijaa.
Nuorimpien kuljettajien onnettomuuksissa painottuivat tieltä suistumiset. Muilla ikäluokilla suistumisonnettomuudet ja yhteentörmäykset jakaantuivat tasaisemmin.
Alle 21-vuotiaat eivät olleet aiheuttaneet tänä vuonna elokuun loppuun mennessä yhtäkään kohtaamisonnettomuutta eli yhteentörmäystä. Sen sijaan 21-24-vuotiailla ja 45-65-vuotiailla kyseessä oli yleisin onnettomuustyyppi.
Eniten kuolemaan johtaneet moottoriajoneuvo-onnettomuudet vähenivät jakson aikana 45-64-vuotiaiden kuljettajien ikäryhmässä. Kyseisen ikäluokan kuljettajien aiheuttamia onnettomuuksia tapahtui elokuun loppuun mennessä 22, joka oli seitsemän vähemmän kuin viime vuonna vastaavana ajanjaksona.
Jalankulkijan tai polkupyöräilijän kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien määrä pysyi lähes ennallaan viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Elokuun loppuun mennessä menehtyi 11 jalankulkijaa, 10 pyöräilijää ja yksi sähköpotkulautailija.
Vähenivät eniten Päijät-Hämeessä ja Uudellamaalla
Liikenneonnettomuuksissa menehtyneiden määrä lisääntyi tammi-elokuussa eniten Pirkanmaalla ja Keski-Suomessa viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Ne vähenivät eniten Päijät-Hämeessä ja Uudellamaalla.
Onnettomuustietoinstituutin julkaisema tuore ennakkoraportti perustuu tutkijalautakuntien ennakkotietoihin. Tutkijalautakunnat tutkivat kaikki Suomessa tapahtuvat ja kuolemaan johtavat tieliikenneonnettomuudet.
Lähde: Onnettomuustietoinstituutti
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten auto, liikenne, onnettomuus tai laajemmin samasta aihealueesta Autot -osioistamme.
PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.