Erikoinen pelastustehtävä videolle – kojootti jumissa rakennuksen ja aidan väliin

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Meksikossa suoritettiin taannoin epätavallinen eläimen pelastustehtävä. Villi kojootti oli jäänyt jumiin koulurakennuksen ja läheisen verkkoaidan väliin Montereyssa. Se ei päässyt pois pulasta omin avuin.

Kojootin apuun saapui paikallisen pelastuslaitoksen yksiköitä. Eläimen hankalasti tavoitettavissa olevan sijainnin vuoksi pelastajien täytyi ensin kiivetä rakennuksen katolle. Kojootti irrotettiin ja siirrettiin kantokopassa autoon.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Yllättävästä pulasta pelastettu kojootti kuljetettiin eläinlääkärin tarkistettavaksi. Se vapautettiin myöhemmin takaisin luontoon. Pelastustehtävä tallentui videoksi, jonka paikallinen pelastuslaitos jakoi myöhemmin sosiaalisessa mediassa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.

.