Suomalainen huippumalli Saimi Hoyer on nykyään myös juontaja ja mediapersoona. Hän nousi julkisuuteen 1990-luvulla kansainvälisenä mallina ja on ollut historiansa aikana yksi Suomen tunnetuimmista mallialan nimistä. Hoyer teki pitkän uran muotimaailmassa erityisesti Pariisissa, Milanossa ja New Yorkissa.
Hoyer työskenteli useille tunnetuille muotitaloille ja esiintyi kansainvälisissä muotinäytöksissä, kampanjoissa ja lehdissä. Malliuran jälkeen hän on siirtynyt mediaan ja tullut suomalaisille tutuksi televisiojuontajana ja asiantuntijana. Nykyisin hän nauttii maaseudun luonnonläheisestä elämästä.
Koira rakastui saukkoon
– En ole nukkunut kolmeen yöhön. Syy tähän on se, että Waltti on rakastunut. Waltti on rakastunut saukkoon, jonka reitti kulkee Oravalasta Tattilan terassin kautta läheiselle suolle. Lieskat lentelevät ja rakkauden hymnit soivat, mutta minulle tämä touhu alkaa nyt piisata, Saimi kertoo Waltti-nimisestä koirastaan.
Lemmikki herättää Saimin keskellä yötä lenkille janoten saukkorakkaansa hajuja. Saimi on joutunut jopa käyttämään koiransa eläinlääkärillä tämän yllättävän ja uuden lemmenliekin sytyttyä.
– Ennen Waltti vaali uskollisesti tiettyjä lenkkireittejä. Nyt ne ovat jääneet unholaan ja siirrymme suoraan terassilta saukkoreitille. Välillä Walttia kiinnostavat tietysti myös muiden otusten painaumat hangella, niilläkin juostaan, mutta sitten taas pyritään oikeille raiteille, rakkauden pariiin.
– Iltaisin, kun valot sammuvat, Waltti siirtyy ikkunan eteen ja alkaa hirmuinen ujellus ja läähätys. Sitten se läpsäyttää minua tassulla olkapäähän ja vaatii päästä lenkille. Kiskon silmät ristissä toppavaatteet ylleni, avaan oven ja sitten mennään, vaakatasossa, pilkkopimeässä, otsalampun valossa. Pari kertaa yössä, yleensä kahden ja neljän huitteilla.
Kiskon silmät ristissä toppavaatteet ylleni, avaan oven ja sitten mennään.
– Eilen konsultoin eläinlääkäriä ja astelin Savonlinnan Mustiin ja Mirriin. Kerroin rakkaustarinan ja nappasin mukaani erilaisia viihdykkeitä, jotka saattavat kääntää Waltin pään pois ikkunasta, Saimi jatkaa ja kertoo itsekin pitävänsä saukoista, mutta toivoo, että kyseinen neitokainen suuntaisi hieman toisaalle.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Saimi Hoyer tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.