Kaikki riidat eivät päädy oikeuteen – hallitus esittää sovittelujen tehostamista

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Osa Suomen rikos- ja riita-asioista ei etene oikeudenkäyntiin asti. Monissa tapauksissa osapuolet voivat sopia asian keskenään puolueettoman sovittelun avulla. Tällöin vältetään pitkä, raskas ja kallis oikeusprosessi.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Nyt hallitus esittää muutosta siihen, miten näitä sovittelupalveluja Suomessa järjestetään. Hallitus ehdottaa, että rikos- ja riita-asioiden sovittelupalvelujen järjestämisvastuu siirretään sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalalta oikeusministeriön hallinnonalalle.

Vuoden 2027 alusta alkaen sovittelun järjestämisestä vastaisi Oikeuspalveluvirasto. Lakimuutos ei muuttaisi sovittelun sisältöä, edellytyksiä tai asiakkaiden oikeuksia. Tällä hetkellä rikos- ja riita-asioiden sovittelun valtakunnallisesta ohjauksesta vastaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).

Käytännössä sovittelua on jo pitkään toteutettu vapaaehtoisten sovittelijoiden avulla. Palvelut on hankittu ulkopuolisilta palveluntuottajilta. Tämä toimintamalli jatkuisi myös jatkossa, mutta sovittelun hallinnollinen vastuu siirtyisi.

Hallitus perustelee esitystä sillä, että sovittelun asemaa halutaan vahvistaa osana oikeusjärjestelmää ja rikosten torjuntaa. Oikeusministeriön alaisuudessa sovittelu kytkeytyisi luontevammin muihin lakiasioiden ongelmien käsittelyyn.

Muutos vastaa myös kansainvälistä käytäntöä, jossa sovittelu nähdään ensisijaisesti oikeudellisena palveluna, eikä osana sosiaalihuoltoa.

Tavoitteena on sujuvoittaa oikeusprosesseja ja keventää tuomioistuinten kuormitusta. Samassa yhteydessä talous- ja velkaneuvonnan palvelut siirtyisivät jatkossa erillisiin talous- ja velkaneuvontatoimistoihin, kun niitä nykyisin annetaan oikeusaputoimistoissa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.