Sisustuslehdissä ja alan televisio-ohjelmissa nähdään mitä erilaisempia kodin sisustustamiseen liittyviä ratkaisuja, joita ihmiset haalivat design-koteihinsa. Osa vaikuttaa lähinnä epäkäytännöllisiltä ja tarkoituksenmukaisen huomiota herättäviltä, mutta Evolution Door -oviratkaisu vaikuttaa oikeasti hienolta ja innovatiiviselta.

Itävaltalaisen Klemens Torgglerin suunnitteleva ovi muistuttaa enemmän taideteosta kuin perinteistä saranoiden avulla liikuteltavaa laudankappaletta. Evolution Door -ovi avataan tönäisemällä sitä hieman, jolloin sen kappaleet siirtyvät sulavasti sivuun origamin lailla. Oven käytännöllisyydestä pitkällä aikavälillä ei ole tietoa, mutta ainakin se näyttää hienolta.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten sisustus tai laajemmin aihealueesta Koti & Asuminen.