Rinspeedin itseohjaava BMW on futuristinen superauto

Autot Digi Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Itseohjaavat autot tekevät parhaillaan tuloa, ja ne saattavat olla arkipäivää liikenteessä jo vuosikymmenen sisällä. Tuoreella videolla esitellään sveitsiläisen Rinspeedin futuristista ajoneuvoa, joka vaikuttaa todelliselta urheiluautojen ystävien itseohjaavalta unelma-ajokilta.

------

Rinspeedin Etos on BMW i8 -auton pohjalta rakennettu ajoneuvo. Itseajava hybridi-urheiluauto on varustettu kaikilla moderneilla mukavuuksilla ja jopa apurina toimivalla UAV-kopterilla. Kopterin avulla kuljettaja voi vaikkapa ottaa itsestään selfie-kuvia ajon aikana.

Vaikka Etos on rakennettu BMW i8:n pohjalta, on siinä Rinspeedin suunnittelema uusi runko, kojelauta ja renkaat. Mashable-sivuston mukaan ajoneuvo saa virtansa 1,5 litran kolmesylinterisestä bensiinimoottorista ja kolmesta sähkömoottorista. Auto kiihtyy nollasta sataan 4,4 sekunnissa.