Maailman korkein Lego-torni Tel Aviviin – syöpään kuolleen lapsen muistoksi

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Israelin Tel Aviviin rakennettiin taannoin 36-metrinen torni, joka koostuu täysin Lego-palikoista. Guinnessin ennätysten kirja on vahivstanut kyseessä olevan korkein rakennettu Lego-torni. Tornin rakentamisen aloittivat vuonna 2014 syöpään kahdeksanvuotiaana kuolleen Omer Sayagin opettajat.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

BBC:n mukaan lapsi oli mielellään rakentanut Lego-torneja sairautensa aikana.

Omer Tower -nimen saanut rakennelma koostuu yli puolesta miljoonasta palikasta. Sen yli kaksi viikkoa kestäneisiin rakennustöihin osallistui tuhansia vapaaehtoisia. Suuri osa rakennelman Lego-palikoista oli lahjoitettu paikallisten asukkaiden ja yhtiöiden toimesta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.