Maanviljelijä kyllästyi kaahaajiin – puki nukelle poliisin virka-asun

Läheisellä tiellä kaahaaviin autoilijoihin kyllästynyt maanviljelijä on luonut kekseliään ratkaisun ongelmaan. Kuljettajien kaasujalkaa löysää tienvarrella päivystävä ikioma poliisi.

------

Edie Pope puki ihmisen kokoisen nuken poliisin huomioliiviin sekä koppalakkiin ja asetti sen käsiin vanhasta muovipullosta tehdyn nopeuskameran. Naisen mukaan variksenpelätintä muistuttava nukke on tehonnut.

– Voin kuulla autojen hidastavan. Eräskin mies kirjoitti Twitterissä pelänneensä että hän jäi kiinni, Pope kuvaili BBC:lle.

Viljelijän mukaan idean taustalla olivat kolme Southport Roadilla tapahtunutta auto-onnettomuutta. Paikallisen poliisin mukaan variksenpelätin ei riko lakia eikä heillä ole nuken kanssa ongelmia, mikäli se saa tiellä ajavat kaahaajat hidastamaan vauhtiaan.