Stadionin vessassa kuvattiin aikuisviihdettä – tapauksesta tehtiin rikosilmoitus

Urheilu Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Ranskalainen jalkapalloseura OGC Nice on erikoisen kohun keskiössä. Seuran Nizzassa sijaitsevan kotistadionin vessassa kuvattiin tammikuussa aikuisviihdettä. Asiasta on ranskalaisen RMC Sport -sivuston mukaan sittemmin tehty rikosilmoitus.

Materiaalia kuvattiin Allianz Rivera -stadionin vessassa tammikuussa OSG Nicen ja Lille OSC:n välisen ottelun aikana. Asia tuli julki fanien puitua asiaa sosiaalisessa mediassa. Vessassa kuvattu aikuisviihde nauratti kannattajia, mutta seuran johto ei ollut siitä mielissään.

OSC Nice on ollut tapauksen tiimoilta yhteydessä poliisiin. Myös stadionin omistava Nice Eco Stadium on tehnyt tapauksesta ilmoituksen. Stadionin imagon ei nimittäin haluta tahriintuvan tapauksen vuoksi.

Ottelun aikana koettiin myös toisenlainen kliimaksi, sillä joukkue voitti ottelun lukemin 1-0. 35 624 paikan stadionilla on pelattu myös muun muassa vuoden jalkapallon 2016 Euroopan-mestaruuskilpailun otteluita.