Vanhuksia painostettu ylihintaisiin remontteihin – viranomaiselta kehotus ostaneille

Koti & Asuminen Toimittaja:

Kylpyhuoneiden pintaremontteja myynyt PintaFit Oy ja sen toiminta on saanut kuluttajaviranomaisen valppaaksi. Taustalla on poikkeuksellisen suuri määrä kuluttajien yhteydenottoja Kilpailu ja kuluttajavirastoon (KKV).

Kuluttajaneuvontaan ja kuluttaja-asiamiehelle on tullut lähes sata yhteydenottoa PintaFit Oy:stä.

Myyty ovelta ovelle

Monien ilmoitusten mukaan yrityksen edustajat ovat tehneet yllättäviä kotikäyntejä ja pyrkineet saamaan asiakkaat tekemään remonttisopimuksen välittömästi ensimmäisellä tapaamisella.

Viranomaisen mukaan erityisesti iäkkäät asiakkaat ovat kertoneet kokeneensa painostusta. Useissa tapauksissa kuluttajille on annettu harhaanjohtavaa tietoa remontin tarpeellisuudesta, minkä jälkeen heidät on pyritty sitouttamaan nopeasti jopa erittäin kalliisiin remontteihin.

Kuluttaja-asiamiehen mukaan ongelmia on ilmennyt myös peruuttamisoikeudessa. Kuluttajille on kerrottu, että sopimusta ei voisi enää peruuttaa, koska työt on aloitettu nopeasti sopimuksen tekemisen jälkeen.

Kuluttaja-asiamies katsoo kuitenkin useissa tapauksissa, että sopimusasiakirjoissa on ollut puutteita. Tämän vuoksi kuluttajan peruuttamisoikeus on voinut lain mukaan jatkua jopa 12 kuukautta normaalin 14 päivän sijasta.

Peruuttamisoikeus on voinut lain mukaan jatkua jopa 12 kuukautta.

Kuluttaja-asiamies kertoo olevansa valmis avustamaan kuluttajia tarvittaessa myös oikeudenkäynneissä.

Lisäksi joistakin tapauksista on tehty poliisille ilmoituksia. KKV muistuttaa, että erityisen varovainen kannattaa olla tilanteissa, joissa myyjä saapuu kotiin ilman ennakkosopimusta, painostaa nopeaan päätökseen tai korostaa remontin kiireellisyyttä.

Jos sopimuksen tekeminen on tuntunut jälkikäteen epäilyttävältä, asia kannattaa viranomaisen mukaan riitauttaa mahdollisimman pian.

Kuluttaja-asiamies voi viedä asioita markkinaoikeuden ratkaistavaksi. Markkinaoikeus voi puolestaan asettaa uhkasakon. Kerroimme taannoin esimerkiksi siitä, miten puhelinoperaattori sai 50.000 euron uhkasakon harhaanjohtavasta markkinoinnista. Uhkasakko voidaan panna täytäntöön, mikäli yhtiö ei muuta toimintatapojaan.

Lähde: Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV)

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Koti & Asuminen -osioistamme.