Finnairilla valoisa kesäkuu: ”Henkilökilometrit kasvoivat”

Matkailu Toimittaja:

Lentoyhtiö Finnairin matkustajamäärä ja käyttöaste ovat olleet nousussa kuluvana kesänä. Yhtiön matkustajamäärä kasvoi kesäkuussa 2026 edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Finnair kuljetti kesäkuussa yhteensä 1 192 100 matkustajaa. Tämä oli 9,0 prosenttia enemmän kuin kesäkuussa 2025, jolloin työtaistelutoimet vaikuttivat kapasiteettiin.

Pohjois-Amerikka ja Eurooppa kasvussa

Matkustajamäärässä kasvua oli erityisesti Pohjois-Amerikan- ja Euroopan-liikenteessä. Selvää kasvua oli yhtiön mukaan myös Aasian-liikenteessä ja kotimaanliikenteessä.

Finnairin lennoista 74,8 prosenttia saapui aikataulussa kesäkuussa, kun taas kesäkuussa 2025 vastaava luku oli 77,8 prosenttia. Yhtiön mukaan täsmällisyyden heikentyminen johtui hankalista sääolosuhteista Euroopassa.

Finnairin kokonaiskapasiteetti tarjotuilla henkilökilometreillä mitattuna kasvoi 5,1 prosenttia. Kapasiteetti kasvoi kesäkuussa huomattavasti Pohjois-Amerikan-liikenteessä yhtiön toukokuussa aloittamien Toronton-lentojen siivittämänä.

Kapasiteetti kasvoi selvästi myös Euroopan-liikenteessä uusien kohteiden myötä. Lisäksi kasvua oli hieman Aasian-liikenteessä kotimaanliikenteen pysyessä vakaana.

Kokonaiskapasiteetti kasvoi kesäkuussa 1,0 prosenttia.

Lähi-idän-liikenteessä kapasiteetti putosi puolestaan nollaan. Tämä johtuu siitä, että Finnair keskeytti Lähi-idän lentojen liikennöinnin 28. helmikuuta turvallisuustilanteen vuoksi.

Finnairin mukaan kokonaiskapasiteetti kasvoi kesäkuussa 1,0 prosenttia, kun lentokoneiden ulosvuokraukset miehistöineen lasketaan mukaan.

Finnairin liikenne kasvoi 7,9 prosenttia myydyillä henkilökilometreillä mitattuna, minkä taustalla oli Lähi-idän sotatilanteen seurauksena pienentynyt markkinakapasiteetti. Myydyt henkilökilometrit kasvoivat kaikilla liikennealueilla Lähi-itää lukuun ottamatta.

Matkustajakäyttöaste nousi 2,2 prosenttiyksiköllä 84,0 prosenttiin. Matkustajakäyttöaste parani Aasian-, Pohjois-Amerikan- ja kotimaanliikenteessä, mutta Euroopan-liikenteessä se heikkeni.

Matkustajakäyttöaste nousi 2,2 prosenttiyksiköllä.

Yksikkötuotto tarjotulta henkilökilometriltä kasvoi 10,1 prosenttia. Kasvun taustalla olivat parantunut matkustajakäyttöaste ja korkeammat lipunhinnat.

Kokonaisrahti- ja postitoinnit kasvoivat Finnairilla kesäkuussa 20,7 prosenttia vertailukauteen verrattuna. Tämä johtui Euroopan-, Aasian- ja Pohjois-Amerikan rahtiliikennetonnien huomattavasta kasvusta.

Lähde: Finnair

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.