Ankka menetti jalkansa – sai 3D-tulostimesta uudet

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

3D-tulostinten ansiosta menetettyjen raajojen korvaaminen proteeseilla on entistä helpompaa ja halvempaa. Uusi teknologia ei auta vain onnettomuuksien ja sairausten uhriksi joutuneita ihmisiä, vaan myös raajarikkoja eläimiä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Yhdysvaltojen Wisconsissa asuva Philip-ankka menetti kummatkin jalkansa paleltuman vuoksi. Linnun tarina näytti olevan päättymässä, mutta ankan omistaja Vicki Rabe-Harrison onnistui löytämään apua paikalliselta ala-asteelta. Koulussa on nimittäin 3D-tulostin.

– Soitin Vickille heti ja kerroin: ”Olen parhaillani tekemässä ankalle uusia jalkoja. Pieni hetki!”, opettaja Jason Jischke kertoi WBAY.com -uutissivustolle.

Jaloista tehtiin ensin lukuisia prototyyppejä, kunnes niistä saatiin oikean kokoiset ja mukavan tuntuiset. Nyt Philip pystyy jälleen kävelemään, ja pääsee pian viettämään ansaittuja eläkepäiviään paikalliseen eläinsuojelukeskukseen.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.