Las Vegasin kuuluisa Riviera -hotelli sulki ovensa viime vuonna. 60 vuoden ajan toiminnassa olleen hotellin esiintymislavalla nähtiin Frank Sinatran, Barbara Streisandin ja Liberacen kaltaisia tähtiä.
Rivieran vuonna 1987 rakennettu Monaco-torni räjäytettiin tiistai-iltana. 24-kerroksinen rakennus luuhistui maahan vain minuuttien aikana, kuten tapahtumasta kuvatulla videolla päästään todistamaan.
Citylab-sivuston mukaan talousvaikeuksista toipuva Las Vegas on pyrkinyt uudistamaan kaupunkikuvaansa. Vanhat hotellit ja kasinot joutuvat tekemään tilaa nuoremmalle sukupolvelle suunnattujen uusien viihdekeskusten tieltä.
Riviera-hotelli lukeutui Las Vegasin tunnettuihin nähtävyyksiin. Hotelli oli The Washington Post -lehden mukaan kuuluisa erityisesti sen siteistä mafiaan.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Las Vegas tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.