Vammaisille omat emojit – valikoima kasvaa syksyllä

Unicode on julkaisi alkuvuodesta uusien emojimerkkien listan. Emojivalikoima laajenee vuoden 2019 aikana 230 uudella symbolilla. Mukana on vihdoinkin omat emojinsa vammaisille.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Emojivalikoima laajenee keltaisten ilmekuvien lisäksi myös erilaisten vammojen puolelle. Valikoimaan tulee muun muassa opaskoira, sokea, pyörätuolissa istuva ja erilaiset proteesit. Valikoimaa on laajennettu aikojen saatossa myös eri ihonväreihin, hiustyyleihin ja pariskuntiin.

Uusien kuvien mukana on myös laiskiainen, haukotteleva hymiö ja falafel. Uudet emojit julkaistiin jo keväällä, mutta niiden käyttämisen mahdollistavat päivitykset on ladattavissa vasta syksyllä, Emojipedia uutisoi.

https://www.instagram.com/p/B0CFtnXH7bt/

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.