Jukka-Pekka Valkeapään Koirat eivät käytä housuja on kerännyt kiitosta eri puolilla maailmaa. Nyt se on palkittu merkittävillä yhdysvaltalaisilla elokuvafestivaaleilla.
Koirat eivät käytä housuja -elokuvalle myönnettiin pääpalkinto Texasin Austinissa järjestyssä Fantastic Fest -tapahtumassa. Kyseessä on Yhdysvaltojen suurimmaksi kuvailtu genre-elokuviin, kuten fantasiaan, kauhuun, scifiin keskittyvä festivaali.
Krista Kososen ja Pekka Strangin tähdittämä Koirat eivät käytä housuja kertoo Juhasta, joka vaimonsa kuoleman jälkeen päätyy pakkomielteiseen suhteeseen Mona-nimisen dominan kanssa. Keväällä Cannesin elokuvajuhlien Director’s Fortnight -sarjaan valitun elokuvan Suomen ensi-ilta on 1. marraskuuta.
DOGS DON'T WEAR PANTS wins BEST PICTURE at the Main Competition at Fantastic Fest, Austin!! Congratulations Director J-P Valkeapää!! #dogsdontwearpants #JPValkeapää https://t.co/3uzz6UGI3i
— Helsinki-filmi (@HelsinkiFilmi) September 25, 2019
https://twitter.com/jp_v_/status/1176598712782659584
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten elokuva, festivaali, Suomi tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.