Pekka Poudan jytky-kommentti yllätti televisiossa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Eduskuntavaalien tuloksen selviämisen jälkeen Suomeen rantautui toden teolla jytky-sana, kun Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini totesi puolueen voiton olleen ”iso jytky”. Sittemmin sanan käyttäminen on levinnyt nopeasti ja siitä on tehty jo muiden muassa musiikkikappaleita.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Tänään myös MTV3-kanavan Seitsemän uutisten jälkeen nähdyssä Päivän sää -ohjelmassa meteorologi Pekka Pouta käytti tuoretta hittitermiä kuvaillessaan vaalipäivänä Suomenkin taivaalla nähtyä keskimääräistä massiivisemman näköistä kuuta. Kyseessä oli Poudan viikon sääkuvaksi valitsema valokuva, jossa kuu nähtiin suurena ja punertavana.

– Tämän viikon sääkuvaksi valitsin vaali-illan kuutamon, ja sekin on aika jytky, Pekka Pouta totesi.


Kuva: MTV3

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.