Jos Facebook olisi ravintola… Katso kuva

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Maailman suurin yhteisöpalvelu Facebook on antanut nimensä myös useille ravintoloille ympäri maailmaa. Staran saamien tietojen mukaan esimerkiksi Turkin lomakohteissa sijaitsee ainakin kaksi Facebook-nimistä kahvila-ravintolaa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Ne eivät kuitenkaan ole maailmalla ainoita Facebookin maineella luvattomasti ratsastavia ravitsemusliikkeitä, sillä verkossa on kiertänyt jo jonkin aikaa valokuva Facefood-nimisestä vohveliravintolasta. Nimi sinänsä ei loukkaa Facebookin tavaramerkkiä, mutta ravintolan ulkoasu kyllä. Se on nimittäin lainattu lähes sellaisenaan suositun yhteisöpalvelun verkkosivuilta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.