Spotifyn kuunnelluimman kappaleen haltija on vaihtunut. The Weekndin vuonna 2019 julkaistu Blinding Lights on napannut kärkipaikan suoratoistopalvelun toistetuimpien hittien listalla.
Blinding Lightsiä on Chart Data-palvelun mukaan kuunneltu Spotifyssä hurjat 3,332 miljardia kertaa. Se ohitti aikaisemmin kärkipaikalla olleen Ed Sheeranin Shape of You -kappaleen. Molemmat hitit ovat ainoita yli kolmen miljardin toiston rajapyykin ylittäneitä kappaleita Spotifyssä.
The Weeknd on aiemminkin rikkonut ennätyksiä Blinding Lights -hitillään. Vuonna 2021 se nimettiin Yhdysvaltojen Billboard Hot 100 -listan kaikkien aikojen suurimmaksi singleksi. Kappale pysytteli listan kärkiviisikossa peräti 43 viikon ajan ja top 40 -osiossa 86 viikon ajan.
happy new years to blinding lights. the most streamed song of all time tonight @Spotify pic.twitter.com/kNL0X6zK2o
— The Weeknd (@theweeknd) December 31, 2022
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Spotify, The Weeknd tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.