Kojootti otti torkut terassilla – ei halunnut luopua sohvapedistä

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Kojootti oli löytänyt itselleen mukavan päiväunipaikan San Franciscossa asuvan perheen terassilta. Koiraeläin nautti auringonpaisteesta pehmeällä sohvalla torkkuen. Talon omistaja kummastui, kun kojootti ei pelästynyt ihmistä, vaan jatkoi makoskelemista.

Talonomistaja oli huolissaan ja luuli eläimen uneliaisuuden johtuneen sen sairaudesta tai siitä, että se oli loukkaantunut. Hän päätti soittaa kaupungin eläinsuojeluosastolle.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Talonomistaja vei minut takapihalleen ja näytti siellä minulle kojootin, joka lepäsi mukavasti sohvalla heidän ulkopatiollaan, eläinsuojeluvastaava Mullen kirjoitti Facebookissa.

– Lähestyin kojoottia ja aloin puhua eläimelle sanoen, että on aika nousta ylös. Kojootti katsoi minua, nousi ylös, venytteli ja käveli vastahakoisesti pihan reunaan. Sitten se hyppäsi pensaikkoon.

Mullen huomautti, että eläin liikkui asianmukaisesti eikä näyttänyt sairaalta tai loukkaantuneelta. Se oli todennäköisesti levännyt etsiessään itselleen uutta kotikoloa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.