Poliisi epäilee miehen levittäneen väärää rahaa Uudessakaupungissa

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Uudessakaupungissa on liikkeellä väärää rahaa, varoittaa poliisi. Väärien setelien levittämisestä epäillään parikymppistä miestä. Asia käy ilmi Lounais-Suomen poliisin tiedotteesta.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Poliisi epäilee 23-vuotiaan miehen käyttäneen maksuvälineinä elokuvarekvisiitaksi valmistettuja 50 ja 20 euron seteleitä. Setelit oli tilattu nettikaupasta. Niiden laidassa on englanninkielinen teksti, jossa ilmenee kyseessä olevan jäljennös.

Miehen uskotaan käyttäneen väärää rahaa kuudessa eri paikassa. Poliisin mukaan miestä epäillään rahan väärennyksestä, johon voi syyllistyä myös hankkimalla maahan väärää rahaa. Lisäksi häntä epäillään väärän rahan käytöstä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.