Myrkyllistä korvasientä pidettiin pitkään turvallisena syödä käsittelyn jälkeen. Korvasieni otettiin kuitenkin pois ruokasienten listalta muutama vuosi sitten. Nyt Ruokavirasto on saanut valmiiksi uuden riskiarvioinnin korvasienten myrkyllisyydestä.
Ruokaviraston mukaan korvasieniin jää kahteen kertaan keittämälläkin noin 18 prosenttia alkuperäisestä myrkkypitoisuudesta. Käsittelymenetelmistä vielä heikommin toimi kuivaaminen. Kuivaamalla myrkyistä voi jäädä sieniin jopa puolet.
Korvasieni sisältää solumyrkky gyromitriiniä. Myrkytyksen oireita ovat muun muassa pahoinvointi, oksentelu ja ripuli. Vakavimmillaan gyromitriini voi aiheuttaa neurologisia oireita, maksavaurioita ja jopa kuoleman.
Suomalaiset syövät hyvänä satovuotena jopa noin kolme miljoonaa korvasientä. Ruokaviraston mukaan korvasienten myrkyllisyyteen liittyvissä tiedoissa on puutteita ja tutkimusnäyttö on osittain ristiriitaista, Suomessa ei ole tapahtunut aikoihin korvasienimyrkytyksestä johtuvia kuolemia ja myös vakavat myrkytykset ovat harvinaisia, mutta lievempiä myrkytystapauksia tapahtuu vuosittain useita.
Ruokaviraston riskiarvioinnin yksikkö selvitti suomalaisten gyromitriinialtistusta kaupallisesta sadosta johdetun kokonaissadon, yleisimpien reseptien sekä kirjallisuudesta koottujen pitoisuustietojen avulla. Altistus laskettiin ohjeen mukaan käsitellyille ja käsittelemättömille korvasienille.