Suomessa on nautittu viime päivät poikkeuksellisen kovista pakkasista, kun eteläistä Suomea myöden elohopea on painunut monin paikoin alle 20 asteen. Tämä on tarkoittanut lisähaasteita varsinkin autoilijoille, jotka pysäköivät autonsa ulos. Aamulla töihin lähtiessä ei aina ole riittävästi aikaa puhdistaa ja lämmittää autoa ennen liikkeelle lähtöä.
Liiallinen kiire liikenteeseen lähtemisessä on kuitenkin yleinen vaaran paikka suomalaisille autoilijoille. Autoilemaan ei saa lähteä, mikäli kuljettajan näkyvyys ei ole riittävä eteen, sivuille ja taakse. Poliisi törmää kuitenkin joka talvi moniin tapauksiin, joissa autolla on lähdetty liikenteeseen selkeästi vajavaisella näkyvyydellä. Näissä tapauksissa seurauksena on usein tuntuva sakkorangaistus.
Igluautosta määrättiin 24 päiväsakkoa

Taannoin Liikenneturvan kyselyssä peräti 15 prosenttia autoijoista myönsi ajavansa joskus autolla, jonka tuulilasiin on tehty vain kurkistusaukon kokoinen jäästä ja lumesta puhdistettu alue. Toivottavasti sittemmin viidessä vuodessa autoilijoiden asenteet liikenteessä ovat muuttuneet.
Kerroimme eilen miten Forssassa poliisi pysäytti auton, joka oli viranomaisten mukaan liikkuva jääkaappi. Kuljettaja oli tehnyt tuulilasiin vain pienen kurkistusaukon, ja häntä muistettiin siitä hyvästä 24 päiväsakolla ja auton ajokiellolla. Muutaman minuutin panostus ikkunoiden puhdistamiseen olisi säästänyt näiltä seurauksilta. Keskituloiselle suomalaiselle 24 päiväsakkoa on noin 1 300 euroa.
Vielä sakkojen välttämistä tärkeämpää on, että tällaisella igluautolla ajaminen voi pahimmassa tapauksessa johtaa vakavaan onnettomuuteen ja sivullisten kärsimykseen. Varsinkin aamuisin liikenteessä on runsaasti esimerkiksi koululaisia, joiden huomiointi on erittäin tärkeää autoilijoille.
Laki on asiassa varsin yksiselitteinen. Ajoneuvolain 13 §:n 7 momentissa säädetään, että liikenteessä käytettävässä ajoneuvossa kuljettajalla täytyy olla riittävä näkyvyys eteen, sivuille ja taakse. Lisäksi saman pykälän 8 momentissa säädetään, että ajoneuvossa tulee olla tarpeelliset laitteet näkyvyyden varmistamiseksi tuulilasin läpi kaikissa sääolosuhteissa, jos ajoneuvossa on tuulilasi.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Poliisi Suomi tai laajemmin tästä aihealueesta Autot, Viihdeuutiset -osioistamme.