Gettomasa tekee keikkahistoriaa Jyväskylässä

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Supersuosittu rap-artisti Gettomasa tekee näyttävän paluun keikkalavoille ja yllätti faninsa nyt ainutlaatuisella uutisella. Artisti esiintyy lauantaina 13. kesäkuuta 2026 Jyväskylän Hippoksen pesäpallostadionilla järjestettävässä jättikonsertissa, joka on hänen uransa mittavin live-esiintyminen omassa kotikaupungissaan.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Gettomasa astui median eteen ensimmäistä kertaa lähes kahteen vuoteen Jyväskylän kaupungintalolla järjestetyssä tiedotustilaisuudessa. Tilaisuudessa hän kertoi sekä uudesta Aitous ei oo myynnissä -singlestään että tulevasta suurtapahtumasta, jota on kuvailtu artistin uran käännekohdaksi.

Mukana myös uutta musiikkia

Kesäkuun konsertti kokoaa yhteen Gettomasan uran rakastetuimmat kappaleet sekä täysin uutta musiikkia. Kyseessä on vuoden ainoa keikka Jyväskylässä, mikä tekee tapahtumasta erityisen merkityksellisen sekä artistille että faneille.

Luvassa on kokonaisvaltainen elämys, jossa juhlistetaan Gettomasan matkaa suomalaisen rapin huipulle. Kyseessä on samalla Jyväskylän pesäpallostadionin historian ensimmäinen tämän kokoluokan konsertti.

Keikka on ikärajaton, ja katsomo- sekä permantoalueille on tarjolla myös alaikäisille sopivia paikkoja. Anniskelualueet ja VIP-alueet ovat K-18. Lippujen hinnat alkavat 49,90 eurosta, ja tapahtuman odotetaan keräävän Jyväskylään yleisöä ympäri Suomen.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.