Kevät on jo pitkällä kun huhtikuu alkaa lähestyä puoliväliä. Samalla autoihin on aika vaihtaa kesärenkaat alle, ja nyt poliisi onkin ärähtänyt havaittuaan joissain autoissa edelleen nastarenkaita.
Poliisitarkastaja Heikki Kallio muistuttaa, että lain mukaan ajoneuvossa saa käyttää talvirenkaita maaliskuun loppuun saakka.
Viimeinen varoitus autoilijoille
Viranomaisten mitta alkaakin nyt täyttyä, ja poliisitarkastaja varoittaa, että ensi viikolla talvirenkailla ajajille on luvassa sanktioita.
– Nastarenkailla ajelijoita näkee ja kuulee ainakin pääkaupunkiseudulla edelleen. Sää tai keli ei vaadi nastoja pohjoista lukuun ottamatta, eli nyt alkaa olla aika vaihtaa ne pois tai olla ajamatta niillä, jotta välttyy liikennevirhemaksulta, joita poliisi alkaa määrätä ensi viikolla, Heikki Kallio kertoo.
Sääennusteet ovat viime aikoina luvanneet hieman epävakaista ja ajoittain jopa takatalvea, mutta Etelä-Suomea myöden kevät on muuten sujunut tavallista lämpimämmissä merkeissä. Takatalven mahdollisuus on olemassa, ja sen toteutuessa talvirenkaat ovat tärkeä turvallisuusvaruste.
Jos tämän hetken sääennusteet pitävät paikkansa, voidaan nastarenkaita hyvin ryhtyä vaihtamaan jo tällä viikolla kesärenkaisiin. Tämä koskee myös nastarenkaita, joiden heikosta soveltuvuudesta kesäkeleihin kerroimme aiemmin. Kitkarengas voi olla Suomen kesäkeleillä jopa hengenvaarallinen, sillä sitä ei ole suunniteltu Suomen kesään.
Nastarenkailla ajelijoita näkee ja kuulee ainakin pääkaupunkiseudulla edelleen. Sää tai keli ei ole vaatinut niitä täällä pitkiin aikoihin eli nyt on viimeistään aika vaihtaa ne pois tai olla ajamatta,jotta välttyy liikennevirhemaksulta,joita poliisi alkaa määrätä loppuviikosta.
— Poliisitarkastaja Heikki Kallio (@PoliisiHKallio) April 22, 2025
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kitkarengas, talvirengas tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.