Kanariansaarten Teneriffalla kannattaa jatkossa miettiä tarkkaan missä panee tupakaksi, sillä lomasaarella on nyt astunut voimaan äärimmäisen tiukka tupakointikielto laajalla alueella. Tupakointi väärässä paikassa voi johtaa jopa 100 000 euron sakkoihin ja vankeustuomioon.
19. kesäkuuta voimaan astunut tupakointikielto kattaa Teiden kansallispuiston koko alueen, ja tupakointikielto on voimassa pysyvästi, Canarian Weekly kertoo. Alue on Unescon maailmanperintökohde ja eräs Kanariansaarten tunnetuimmista nähtävyyksistä.
Täydellinen tupakointikielto Teidellä
Teiden kansallispuiston alue sisältää tulivuoren romahtaneesta huipusta syntyneen kalderan alueen, jonka maisema on kuin toiselta planeetalta. Alueella on kuvattu aikojen saatossa monia elokuvia, ja se on suosittu turistikohde. Kalderan ulkopuolella maasto on ruohikkoista matalaa metsää.

Päätös täydellisestä tupakointikiellosta ja sen rikkomisen poikkeuksellisen suurista seurauksista tehtiin, kun alueella todettiin olevan riski hallitsemattomiin maastopaloihin. Päätöstä edelsi havainto, jossa kolme alueen taannoista maastopaloa linkittyivät tupakanpolttoon.
Tuoreiden sääntöjen mukaan luonnonpuiston alueella tupakoinnista saa 100 – 1 000 euron sakon. Jos tupakasta syttyy maastopalo, katsotaan kyseessä olevan rikos, josta voidaan tuomita vankeutta vähintään yksi vuosi ja korkeintaan kuusi vuotta. Lisäksi voidaan määrätä korkeintaan 100 000 euron sakkorangaistus.
Tällaisessa tapauksessa sakkorangaistuksen tuotoilla korvataan pelastustoimen ja luonnon ennallistamisen kustannuksia. Teiden tulivuori ja sen kansallispuisto ovat erittäin merkittäviä Kanariansaarille, joten niiden suojeluun on viime vuosina panostettu aikaisempaa enemmän. Luonnonpuiston alueella vierailee viikoittain tuhansia ihmisiä.
Sakkorangaistuksen tuotoilla korvataan pelastustoimen ja luonnon ennallistamisen kustannuksia.
Tupakointikielto on siis voimassa koko alueella, eli mukaan kuuluvat myös tiet ja polut, näköalapaikat ja pysäköintialueet sekä picnic-alueet. Säännöt koskevat kaikkia alueella liikkuvia henkilöitä, eli myös luonnonpuiston henkilökuntaa.
Lähde: Canarian Weekly
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Teide, Teneriffa, tupakointi tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.