Jim-kanavalla varsin suuren suosion saaneen Poliisit-realitysarjan ohjelmaformaatti on myyty Yhdysvaltoihin. Sarjaa tuottava Aito Media Oy on solminut sopimuksen Scott Sternberg -tuotantoyhtiön sekä Weinberger Median kanssa.
Yhdysvaltoihin sarjasta tehtiin sopimus, kun tuotantoyhtiö Aito Media Oy kauppasi formaattia Cannesissa meneillään olevilla MIPTV -messuilla. Yhteistyökumppanina toimiva Sternberg on tuottanut lukuisia ohjelmia, joita on nähty muun muassa Discovery ja Biography -kanavilla.
– Olemme erittäin iloisia siitä, että saamme Scottin kaltaisen huipputuottajan viemään sarjan formaattia eteenpäin uudelle mantereelle, Aito Media Oy:n toimitusjohtaja Ilkka Hynninen kommentoi.
Yleisradion Poliisi-tv -ajankohtaisohjelman suosikkiformaattiin perustuva Poliisit jatkuu Suomen televisiossa uusilla kolmannen tuotantokauden jaksoilla vuoden 2011 alussa. Kolmannen tuotantokauden suuri jaksomäärä nostaa Poliisit-sarjan Suomen suurimmaksi kotimaiseksi dokumentaariseksi sarjaksi.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.