Alastomat pyöräilijät hämmästyttivät keskellä kaupunkia – katso video

Nettivideot Uutiset Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Lähiaikoina otsikoissa oli tapaus, jossa feministijärjestö protestoi yläosattomissa saadakseen äänensä kuuluviin. Nyt huomiota herättävän alastomuuden ovat vuorostaan ottaneet käyttöön perulaiset pyöräilijät.

Uutistoimisto AP:n mukaan noin 300 alastonta pyöräilijää ajoi Perun pääkaupungin Liman läpi. Pyöräilijät olivat protestoimassa, koska he halusivat, että pyöräilijöiden turvallisuuteen kiinnitettäisiin maassa enemmän huomiota. 

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Tämä on kehomme. Tällä me menemme kaduille. Meillä ei ole autoa suojelemassa meitä, selittää tapahtuman järjestäjä Octavio Zegarra uutistoimistolle.

Ainakin tilastollisesti protesti oli oikeutettu – viime vuonna maassa kuoli nimittäin liikenneonnettomuuksissa 2.830 ihmistä.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Nettivideot, Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.