Maailman suurimmassa yhteisöpalvelusa, Facebookissa, leviää ajoittain toinen toistaan erikoisempia ilmiöitä. Tuoreimpana niistä leviää parhaillaan kirahvikuvat ja niihin liittyvä arvoitus. Samalla myös huijarit ovat ottaneet tilanteesta hyödyn irti.
Facebookissa leviää nimittäin samaan aikaan varoitusviesti, jossa väitetään, että Googlen kirahvikuvien JPG-tiedostoissa olisi mukana tietokoneita ja iPhone-puhelimia vahingoittava virus.
Lausunto on pantu F-Securen asiantuntija ”Fred Hyppösen” nimiin, mutta todellisuudessa yhtiön suomalainen asiantuntija on nimeltään Mikko Hyppönen. Hän itse kertoi huijauksesta Twitterissä.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten internet, kirahvi tai laajemmin samasta aihealueesta Digi, Viihdeuutiset -osioistamme.