Suomessa on jo vuosien ajan järjestetty ilmakitaroinnin virallinen MM-kilpailu, johon karsitaan parhaillaan kilpailijoita eri puolilla maailmaa. Sunnuntaina karsinnat järjestettiin Japanin Tokiossa, jossa ilmakitaraa nähtiin soittamassa joukko alan taitureita.
Shinjukussa järjestetty karsinta oli Japanin ilmakitarajärjestön järjestämä, ja sen voitti TAM-nimimerkkiä käyttävä kaunotar. Hän saapuu kilpailemaan ilmakitaroinnin MM-tittelistä Suomeen elokuun lopussa. Aika näyttää pääseekö TAM mitalisijoille saakka.




Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten ilmakitara tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.