Mies rakensi pienen vesivoimalan – lataa kännykkänsä purosta

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Monet ihmiset osaavat sytyttää luonnossa tulen ilman tulitikkuja tai sytytintä, mutta harvempi osaa valmistaa älypuhelimen akkua lataavaa generaattoria roskista. Youtube-käyttäjä Thomas Kim on kuitenkin toista maata.

Hän on rakentanut hämmästyttävän, pienikokoisen tee-se-itse vesivoimalaan. Thomas osoittaa keksintöä esittelevällä videolla olevansa melkoinen tosielämän MacGyver.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Purossa laskevan veden avulla toimiva generaattori on valmistettu muovipulloista, kertakäyttölautasista, kolmivaihemoottorista ja tasasuuntauspiiristä. Pienoisvoimalan tuottama sähkö riittää lataamaan älypuhelinta ja tarjoamaan virtaa LED-valoon.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.