Omakotitalojen yleisin tulipalojen syy selvisi – pelastuslaitokselta selkeä suositus

Koti & Asuminen Toimittaja:

Pelastustoimen tilastojen mukaan vuonna 2025 pelkästään Pirkanmaalla oli 94 pelastustoimen tehtävää, jotka liittyivät rakennuspaloon tai rakennuspalovaaraan omakotitalossa.

Noin neljäsosassa tapauksia syttymissyynä oli nokipalo, kertoo Pirkanmaan pelastuslaitos. Pelastuslaitoksen mukaan nokipalo on alueella yleisin omakotitalojen syttymissyy. Niiden ehkäisemisen kannalta tärkein toimenpide on säännöllinen nuohous.

Nokipalo on yleisin syttymissyy

Pirkanmaan pelastuslaitos on toimittanut kuluvana vuotena pientalojen omistajille noin 17 000 paloturvallisuuden itsearviointilomaketta. Saatujen vastausten perusteella suurimmat puutteet liittyvät juurikin nuohoukseen.

Vastauksissa tulisijojen ja savuhormien nuohouksessa oli puutteita 313 kohteessa. Yhteensä 248 kohteessa arvioitiin olevan puutteita turvallisessa ja helpossa kulussa talon katolle ja savupiipulle.

Itsearviointien perusteella myös varateinä käytettävien ovien ja ikkunoiden käytettävyydessä oli puutteita. Lukumäärällisesti suurin arvioinneissa esiin noussut puute oli talon osoitemerkintöjen näkyvyys.

Pelastuslaitos kehottaa omakotitalojen asukkaita varautumaan lämmityskauden alkamiseen hyvissä ajoin. Tärkeintä on hoitaa tulisijojen ja hormien nuohous ajoissa ja varmistaa turvallinen työympäristö nuohoajalle katolla.

Pelastuslaitos kehottaa omakotitalojen asukkaita varautumaan lämmityskauden alkamiseen hyvissä ajoin.

Myös selkeä toimintasuunnitelma on hyvä laatia etukäteen vaaran varalle. Esimerkiksi varateiden sijainnin tunteminen ja ikkunoissa kiinteästi olevat avauskahvat voivat pelastaa henkiä onnettomuustilanteessa.

Varatien nopea valinta ja käytettävyys on avainasemassa turvallisen poistumisen varmistamiseksi. Pelastusviranomainen suosittelee varustamaan kaikki makuuhuoneen ikkunat kiintein avauskahvoin myös jälkikäteen.

Alkusammutuskalusto on kannattaa sijoittaa näkyvälle paikalle, josta se on saatavilla helposti. Palovaroittimen toimintakunto on puolestaan syytä suorittaa kerran kuukaudessa.

Pelastuslaitoksen mukaan palovaroittimien ja alkusammutuskaluston tärkeys oli pirkanmaalaisilla hyvin tiedossa itsearviointien perusteella. Yli 10 000 vastaajaa myös kertoi varautuneensa häiriötilanteisiin ja hankkineensa kotivaraa.

Lähde: Pirkanmaan pelastuslaitos

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Koti & Asuminen -osioistamme.