Kuolleen näköinen kasvi herää henkiin veden ansiosta

Viihdeuutiset Toimittaja:

Peikonmähkä-kasvilla on erikoinen taito palata takaisin eloon kuolleista. Henkiin heräämiseen ei tarvita muuta kuin hieman vettä.

Youtubessa julkaistulla videolla esitellään Meksikossa ja Yhdysvaltojen eteläosissa tavattavan kasvin ihmeellistä kykyä. Kasvi näyttää aivan kuolleelta ja kuivuneelta, kunnes kasviaiheista Instagram-tiliä ylläpitävä Darryl Cheng kastelee sen vedellä.

Ei aikaakaan, kun peikonmähkä alkaa osoittaa elon merkkejä. Kerälle käpertynyt kasvi aukeaa yllättäen entiseen loistoonsa sen varsien ja juurien levittäytyessä ympäriinsä. Mähkien sukuun lukeutuva kasvi tunnetaan Yhdysvalloissa myös ominaisuuteensa sopivalla resurrection plant, eli ylösnousemuskasvi-nimellä.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.