Britanniassa enemmän lunta kuin Suomessa – sama myräkkä iskee meille huomenna

Sääennustusten mukaan Suomeen pitäisi saapua huomenna tiistaina etelän ja lounaan suunnalta voimakas lumisadealue, joka muutti eilen sunnuntaina merkittävän osan Keski-Eurooppaa kauniin lumiseksi ja sotki samalla liikennettä niin maanteillä, rautateillä kuin lentokentilläkin. Lentokenttiä jouduttiin sulkemaan monin paikoin lumen vuoksi.

MAINOS
-

Oheisissa kuvissa nähdään miten jouluiseksi lumisadealue muutti esimerkiksi Britanniassa Worcestershiren Astleyssä sijaitsevan St. Peterin kirkon ympäristöineen. Siellä on tällä hetkellä lunta selvästi enemmän kuin Etelä-Suomessa, mutta tiistaina tilanne voi tämän hetken ennustusten mukaan muuttua.

Splash
Splash
Splash

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.