9-vuotiaan Twitter-tilistä tuli nettihitti – silittelee koiria

Digi Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Sosiaalinen media voi tuntua nykyään lähinnä vihamieliseltä ja masentavalta, mutta onneksi myös lämminhenkistä sisältöä on edelleen tarjolla. Nyt ihastusta herättää yhdeksänvuotiaan Gideon Kiddin Twitter-tili.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Gideonin I’ve Pet That Dog -tilin idea on yksinkertainen ja sitäkin toimivampi. Tyttö kiertää silittämässä koiria ja raportoi eläimistä kuvien kera twiittien muodossa. Hän on laskenut silittäneensä tähän mennessä jo 300 lemmikkiä.

– Halusin näyttää kaikille kaikille kaikki maailman koirat. En usko pystyväni tosin tekemään niin, Gideon kuvailee Twitter-tilinsä tarkoitusta Vice-lehdelle.

Erityisesti Gideon kertoo rakastavansa chihuahua-rotuisia koiria ja kuuluvansa jopa chihuahua-fanclubiin. Vaikka yhdeksänvuotias perusti Twitter-tilinsä vasta kuukausi sitten, on se saavuttanut jo valtavan suosion. Sen seuraajien määrä lähenee nimittäin jo 40.000 käyttäjää.

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Viihdeuutiset -osioistamme.