Poikkeusluvalla ajokortin puoli vuotta sitten saanut 17-vuotias nuorukainen on ajanut törkeää ylinopeutta Haapavedellä. Nivalantiellä mitattiin teinin ajoneuvon nopeudeksi 129 kilometrin tuntinopeus.
Alueen nopeusrajoitus on 60 kilometriä tunnissa. Kaahailu tapahtui maanantai-iltana. Poliisi määräsi kuljettajan ajokieltoon.
Tapahtunutta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Asia käsitellään oikeudessa. Suomessa on mahdollista saada ajokortti alle 18-vuotiaana poikkeusluvalla esimerkiksi pitkien välimatkojen ja huonojen julkisten kulkuyhteyksien vuoksi.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten poliisi ratsia, Poliisi Suomi, ylinopeus tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.
.