Metallica lahjoitti 55 000 euroa Suomen vähävaraisille lapsille

Viihdeuutiset · Stara.fi

Maailman kaikkien aikojen suurimpiin rockyhtyeisiin lukeutuva Metallica konsertoi tänään tiistaina Hämeenlinnassa, ja massiivisella WorldWired-kiertueellaan yhtye ehti tehdä konsertoinnin lisäksi hyvää myös lapsille. Yhtye nimittäin käväisi tutustumassa Hope-yhdistyksen toimintaan ja samalla lahjoitti jättisumman rahaa yhdistyksen toimintaan.

Kuva: Hope ry.

– Vuodesta 1981 maailmaa kiertänyt Metallica halusi perehtyä Hopen toimintaan ja auttaa kanssamme vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa. Bändi on nähnyt runsaasti eri maita, kulttuureja ja ihmisiä. Lapsuus antaa suuntaa elämälle ja tarvitsee meidän aikuisten tuen, Hope ry. kertoo.

Metallican All Within My Hands Foundation lahjoitti yhdistyksen toimintaan peräti 55.000 dollaria, jolla yhdistys voi tukea vuoden aikana peräti kahtasataa lasta näiden harrastuksissa. Lisää Hope-yhdistyksen toiminnasta voit lukea sen verkkosivuilta.