Poliisi muistuttaa metsästäjiä: Aseet on säilytettävä huolellisesti!

Uutiset Toimittaja:

Hämeen poliisi kertoo, että metsästysseurueen autosta oli anastettu hirvikivääri ja patruunoita Janakkalan Korventiellä sunnuntaina ilta-päivällä. Metsästäjien tulee olla nyt erityisen huolellisia aseidensa säilyttämisestä.

Hirvikiväärivarkaasta saatiin tuntomerkit. Poliisi otti tekijän kiinni havaintojen perusteella Turengista. Viranomaiset puhuttelivat tekijää ja 26-vuotias mies tunnusti tekonsa.

Poliisi suoritti etsinnät ja varastettu ase löytyi maahan kätkettynä. Miestä epäillään varkaudesta ja ampuma-aserikoksesta. Poliisi muistuttaa, että aseen haltijalla on velvollisuus huolehtia siitä, että ase ei joudu asiattomien haltuun.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.