Ford kehittää aurinkopaneelia auton päälle – tuottaa sähköä aurinkoisina päivinä

Autot Digi Toimittaja:

Autot seisovat helteisinä päivinä helposti tuntikausia kuumassa auringonpaisteessa. Miksipä siis auringonvaloa ei käytettäisi hyödyksi aurinkoenergian muodossa?

Automerkki Ford on hakenut patenttia konseptille auton päälle asetettavasta polymeeristä valmistetusta suojalakanasta, joka toimisi aurinkokennona. Se kykenisi muuttamaan auringonvalon ajoneuvon käyttämäksi virraksi.

Pelkällä aurinkoenergialla auto ei todennäköisesti kulkisi, mutta keksinnön avulla aurinkoiseen paikkaan jätetylle sähköautolle saataisiin ainakin muutaman kilometrin edestä lisävirtaa. Fordin patentista uutisoitiin ensimmäisenä MacheClub -sivustolla.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Autot, Digi -osioistamme.

PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.