Koronapandemian vaikutus Hollywood-tuotantoihin on ollut synkkä. Nyt Disney on paljastanut siirtävänsä jälleen lukuisten odotettujen elokuvien ensi-iltoja. Scarlett Johanssonin tähdittämän Marvel-elokuva Black Widowin oli alun perin määrä saada ensi-iltansa 1. toukokuuta ja myöhemmin 6. marraskuuta.
Nyt Disney on kuitenkin ilmoittanut elokuvan uuden ensi-illan olevan vasta toukokuussa 2021. Samalla Angelina Jolien tähdittämän Eternals-elokuvan ensi-ilta siirtyy helmikuulta marraskuulle 2021 ja Shang Chi -elokuvan julkaisu heinäkuulta syyskuulle 2021.
Myös muun muassa Steven Spielbergin ohjaama West Side Story -musikaalin ensi-ilta siirtyy Variety-lehden mukaan joulukuulta 2020 jopa lähes vuoden verran joulukuuhun 2021. Ensi-iltojen siirtämispäätösten uskotaan johtuvan Christopher Nolanin hiljattain julkaistun Tenet-elokuvan katsojaluvuista. Vaikka luvuista on annettu ristiriitaista tietoa, ovat ne olleet odotettua pienempiä erityisesti Yhdysvalloissa.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Disney, Marvel, Scarlett Johansson tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.