BBC: Sean Connery on kuollut 90-vuotiaana

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoo, että näyttelijä Sean Connery on kuollut 90-vuotiaana. Ikoninen tähti tuli tunnetuksi erityisesti rooleistaan James Bond -elokuvissa.

Sean Connery oli ensimmäinen näyttelijä, joka esitti Salaista agenttia elokuvissa. Hänet nähtiin päätähtenä yhteensä seitsenässä Bond-elokuvassa. Monissa äänestyksissä Connery valittiin kaikkien aikojen parhaaksi Bondiksi.

Vuonna 1930 syntynyt näyttelijä saavutti kunnioitettavan yhdeksän vuosikymmenen iän 25. elokuuta. Tähdelle toivottivat tuolloin hyvää syntymäpäivää muun muassa Bondia 1990- ja 2000-luvuilla näytellyt Pierce Brosnan ja elokuvasarjan tuottajat Michael G. Wilson sekä Barbara Broccoli.

Connery lyötiin Britanniassa ritariksi vuonna 2000. Vuonna 2013 hänet valittiin maailman seksikkäimmäksi yli 60-vuotiaaksi. Hän kieltäytyi aikoinaan roolista Taru sormusten herrasta -elokuvissa, koska ei omien sanojensa mukaan ymmärtänyt niiden tarinaa.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.