Joku testamenttasi jättisumman Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistykselle

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistys hoitaa kodittomia eläimiä, etsii niille uusia koteja ja auttaa luonnonvaraisia loukkaantuneita eläimiä. Nyt yhdistys on paljastanut saaneensa suuren testamenttilahjoituksen entuudestaan tuntemattomalta taholta.

– Omaisilta ymmärsimme, että olemme ilmeisesti yhdistyksenä olleet hänen kanssaan tekemisissä sen alkutaipaleella, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Riikka Ala-Hulkkio Aamulehden mukaan.

Alustavan arvion mukaan noin 850 000 euron arvoinen lahjoitus vastaanotettiin loppuvuodesta 2021. Avokätisen lahjoituksen ansiosta yhdistyksen toiminta voidaan vakiinnuttaa vuosikausiksi eteenpäin. Yhdistys on lahjoituksen avulla jo hankkinut uuden varaston Tampereen Ruskosta.

Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistyksen vuosikustannukset ovat noin 200 000 euroa. Toimintaa rahoitetaan esimerkiksi kodittomien eläinten adoptioiden luovutusmaksuilla. Loput rahoituksesta saadaan esimerkiksi lahjoitusten, jäsentuottojen ja tuotemyynnin kautta.