Suomeen saapuneella lämpöaallolla on ollut yllättäviäkin seurauksia. Helsingissä Uudenmaankadulla sijaitseva R-kioski on jouduttu sulkemaan kuumuusongelmien vuoksi. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Uutiset.
R-kioskin aluepäällikkö Jarkko Kallion mukaan lämpötila saattoi nousta tiloissa työntekijöille ja asiakkaille liian tukalaan 35-40 asteeseen. Kuumuuden vuoksi jopa ilmastointilaitteet lopettivat toimintansa. Taloyhtiöstä ei löydetty paikkaa riittävän suurelle ilmanvaihtolaitteelle.
– Tuossa lämpötilassa myyjä ei voi olla tilassa töissä. Kaikki tavaratkin sulavat, Kallio kertoi.
Ennen juhannusta kiinni laitettu Uudenmaankadun R-kioski pysyy suljettuna toistaiseksi. Tilan jatkosta päätetään syksyllä. R-kioski avataan uudelleen, jos kuumuusongelmaan löytyy ratkaisu.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten helle, Helsinki, R-kioski tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.