Lush on Isossa-Britanniassa vuonna 1995 perustettu kosmetiikkayritys. Se tunnetaan erityisesti käsintehdyistä saippuoista, kylpypommeista, shampoista, ihonhoitotuotteista ja muusta kosmetiikasta. Yhtiö profiloituu etenkin eettiseen liiketoimintaan.
Lush vastustaa eläinkokeita, käyttää runsaasti kasvipohjaisia raaka-aineita tuotteissaan. Se pyrkii myös vähentämään tuotteidensa pakkausmateriaaleja. Lushilla on myymälöitä kymmenissä maissa, myös Suomessa.
Mainonnan eettinen neuvosto huomautti
Nyt Lush sai huomautuksen markkinoinnistaan, sillä yhtiön lähettämä sähköposti näytti vastaukselta. Todellisuudessa kyse oli mainoksesta. Kosmetiikkayhtiö Lush Finland sai huomautuksen asiaa arvioineelta Mainonnan eettiseltä neuvostolta.
Tapauksessa oli kyse Lushin kuluttajille lähettämistä markkinointisähköposteista, joiden otsikot alkoivat esimerkiksi sanoilla ”RE:” tai ”fwd:”. Tavallisesti tällaiset merkinnät viittaavat siihen, että kyse on vastauksesta aiempaan sähköpostiin tai edelleenlähetetystä viestistä.
Esimerkiksi markkinointiviestien otsikoina olivat muun muassa: ”RE: Herkullisia uutuuksia! Eid-tuotteet ovat nyt saatavilla”, tai: ”fwd: HYVIÄ UUTISIA! Ilmaiset toimituskulut Lushin verkkokaupassa”. Yhtiön tuotteita mainostestaan kuluttajien omatunnolle sopivina, mutta markkinointikikka oli kiero.
Yksityishenkilö huomasi asian ja teki asiasta kantelun Mainonnan eettiselle neuvostolle. Hänen mukaansa sähköpostit näyttivät siltä kuin ne olisivat olleet vastaus hänen omaan viestiinsä tai peräisin yrityksen asiakaspalvelusta, vaikka kyse oli suoramarkkinoinnista.
”Lushin käyttämä otsikointi oli omiaan heikentämään kuluttajien luottamusta markkinointiin.”
Lush kertoi vastauksessaan, että kyseessä oli kansainvälisesti kokeiltu uutiskirjemalli, jossa hyödynnettiin ”RE:”-alkuisia otsikoita. Yrityksen mukaan kokeilu on sittemmin päättynyt eikä käytäntöä enää jatketa. Mainonnan eettinen neuvosto ei kuitenkaan pitänyt menettelyä hyväksyttävänä.
Neuvoston mukaan suorakirjeiden on oltava helposti tunnistettavissa markkinoinniksi eikä sitä saa laatia tavalla, joka käyttää hyväksi kuluttajan luottamusta tai saa kaupallisen viestin näyttämään henkilökohtaiselta sähköpostilta.
Ratkaisussaan neuvosto totesi, että Lushin käyttämä otsikointi oli omiaan heikentämään kuluttajien luottamusta markkinointiin. Vaikka sähköpostin sisältö oli markkinointia, otsikko saattoi houkutella avaamaan viestin virheellisessä uskossa, että kyse oli aiemmasta sähköpostikeskustelusta.
Mainonnan eettinen neuvosto katsoi Lush Finlandin menetelleen Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) markkinointisääntöjen vastaisesti ja antoi yritykselle huomautuksen. Ratkaisun mukaan markkinointi oli hyvän tavan vastaista.
Tapaus toimii muistutuksena siitä, että myös sähköpostin otsikolla on merkitystä. Mainoksen pitää olla kuluttajalle tunnistettavissa mainokseksi jo ensisilmäyksellä, eikä kaupallista viestiä saa naamioida näyttämään henkilökohtaiselta sähköpostilta.
Lähde: Mainonnan eettinen neuvosto
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kauneus, meikkaus tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.